Connect with us

Representative Rugby

RWC 2015 Venues Announced

The venues for the 2015 Rugby World Cup were announced yesterday, with thirteen different stadia included on the list.

The most talked about venue is likely to be the Olympic Stadium, which will host five fixtures involving the likes of South Africa, New Zealand and France. It will also host Ireland v Italy and the third place play off.

Twickenham will host ten games, including the final and both semi finals, while it will share the hosting of the quarter finals with the Millennium Stadium in Cardiff, the only stadium outside of England that will be used.

Aside from those two grounds, the only other rugby specific grounds that will be used are Kingsholm in Gloucester and Sandy Park in Exeter.

Wembley is also on the list but will only be used twice, though with the All Blacks signed up for one of those fixtures and Ireland the other, it has certainly been treated to a couple of bumper fixtures.

England will play one fixture in Manchester and the Manchester City Stadium and all of the rest of their fixtures will be at Twickenham, including their key clash against Wales. Wales had tried to have it staged at the Millennium but instead be playing two of their lower key fixtures there, with their other bumper clash against Australia also being held at Twickenham, a canny move by the English organisers.

The venues are:

Twickenham – 81,605 (London)

Wembley – 90,256 (London)

Olympic Stadium – 54,000 (London)

Millennium Stadium – 74,154 (Cardiff)

Etihad Stadium – 47,800 (Manchester)

St James’ Park – 52,409 (Newcastle)

Elland Road – 37,914 (Leeds)

King Power Stadium – 32,312 (Leicester)

Villa Park – 42,785 (Birmingham)

Kingsholm – 16,115 (Gloucester)

Stadium MK – 30,717 (Milton Keynes)

Amex Stadium – 30,750 (Brighton)

Sandy Park – 12,300 (Exeter)

Fixtures & Venues:

Friday 18th – England v Oceania 1 (Twickenham) Pool A

Saturday 19th – South Africa v Asia 1 (Brighton) Pool B

Saturday 19th – Tonga v Europe 1 (Gloucester) Pool C

Saturday 19th – Ireland v Americas 1 (Cardiff) Pool D

Saturday 19th – France v Italy (Twickenham) Pool D

Sunday 20th – Wales v Play-off winner (Cardiff) Pool A

Sunday 20th – Samoa v Americas 2 (Brighton) Pool B

Sunday 20th – New Zealand v Argentina (Wembley) Pool C

Wednesday 23rd – Australia v Oceania 1 (Cardiff) Pool A

Wednesday 23rd – Scotland v Asia 1 (Gloucester) Pool B

Wednesday 23rd – France v Europe 2 (Olympic Stadium) Pool D

Thursday 24th – New Zealand v Africa 1 (Olympic Stadium) Pool C

Friday 25th – Argentina v Europe 1 (Gloucester) Pool C

Saturday 26th – England v Wales (Twickenham) Pool A

Saturday 26th – South Africa v Samoa (Birmingham) Pool B

Saturday 26th – Italy v Americas 1 (Leeds) Pool D

Sunday 27th – Australia v Play-off winner (Villa Park) Pool A

Sunday 27th – Scotland v Americas 2 (Leeds) Pool B

Sunday 27th – Ireland v Europe 2 (Wembley Stadium) Pool D

Tuesday 29th – Tonga v Africa 1 (Exeter) Pool C

Thursday 1st October – Wales v Oceania 1 (Cardiff) Pool A

Thursday 1st – France v Americas 1 (Milton Keynes) Pool D

Friday 2nd – New Zealand v Europe 1 (Cardiff) Pool C

Saturday 3rd – England v Australia (Twickenham) Pool A

Saturday 3rd – Samoa v Asia 1 (Milton Keynes) Pool B

Saturday 3rd – South Africa v Scotland (Newcastle) Pool B

Sunday 4th – Argentina v Tonga (Leicester) Pool C

Sunday 4th – Ireland v Italy (Olympic Stadium) Pool D

Tuesday 6th – Play-off winner v Oceania 1 (Milton Keynes) Pool A

Tuesday 6th – Americas 1 Europe 2 (Leicester) Pool D

Wednesday 7th – South Africa v Americas 2 (Olympic Stadium) Pool B

Wednesday 7th – Africa 1 v Europe 1 (Exeter) Pool C

Friday 9th – New Zealand v Tonga (Newcastle) Pool C

Saturday 10th – Australia v Wales (Twickenham) Pool A

Saturday 10th – England v Play-off winner (Manchester) Pool A

Saturday 10th – Samoa v Scotland (Newcastle) Pool B

Sunday 11th – Americas 2 v Asia 1 (Gloucester) Pool B

Sunday 11th – Argentina v Africa 1 (Leicester) Pool C

Sunday 11th – Italy v Europe 2 (Exeter) Pool D

Sunday 11th – France v Ireland (Cardiff) Pool D

Quarter-finals

Saturday 17th – Winner C v Second D (Cardiff)

Saturday 17th – Winner B v Second A (Twickenham)

Sunday 18th – Winner D v Second C (Cardiff)

Sunday 18th – Winner A v Second B (Twickenham)

Semi-finals

Saturday 24th – Winner C/Second D v Winner B/Second A (Twickenham)

Sunday 25th – Winner D /Second C v Winner A/Second B (Twickenham)

Finals

Friday 30th – 3rd Place Play Off (Olympic Stadium)

Saturday 31st  – Final (Twickenham)

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Representative Rugby

Skip to toolbar