Connect with us

School Rugby

Midlands & South East name their U18 Lambs Squads

The Independent School Lambs have named their South East and Midlands U18s squads following the regional trials on Sunday.

The two squads will next get together on the 5th January when the Midlands will play the North side in a trial game for the Northern XV, while the South East will take on the South West for places in the Southern XV.

Those two sides will then play on the 12th January for places in the 28 man Independent School Lambs National Squad. There is still plenty of whittling down to be done though as the South East have selected a 25 man squad with four on standby, while the Midlands have named a 24 man squad.

In the South East Felsted really dominate the squad with four players in the squad and one on standby, a fitting reward for their exciting rugby this season.

Epsom College’s excellent form is rewarded with three selections, while Trinity, Stowe, St Benedict’s, Pangbourne, Harrow, Haileybury, and Colfe’s contribute two players each.

In the Midlands Oakham, Solihull, The Perse, and Uppingham’s fine seasons are all rewarded with three selections each, while Culford, Denstone, and The Leys each provide two players. In Bedford’s Ben Nethersole and Oakham’s Frank Tufail Smith, there are a couple of very exciting players in the Midlands squad, as there are across all the squads.

The North and South West will shortly announce their squads before the break ahead of the inter-regional matches on the 5th January.

The South East v South West game will be hosted by Merchant Taylor’s, while the North v Midlands game is to be held at Mount St Mary’s.

U18 Independent School Lambs Regional Squads

South East

Midlands

Name

School

Name

School

Elliot Roofe

Colfe’s

Andrew Haughlan

Bablake

Alex Verissimo

Colfe’s

Ben Nethersole

Bedford

William Foster

Eltham College

Juyin Oluwayemi

Culford

Ben Woollams

Epsom College

Will Chapman

Culford

Charlie Dockery

Epsom College

Ben Bryan

Denstone

Fabian Lumsden

Epsom College

Ollie Glasse

Denstone

Edward Hume-Kendall

Eton College

Josh Gain

KES Birmingham

Harry Brooker

Felsted

Robert Turner

Leicester GS

Harry Kean

Felsted

Henry Conen

Oakham

Miles Singleton

Felsted

Max Russell

Oakham

Ben Warner

Felsted

Frank Tufail Smith

Oakham

Okemdi Chukwu

Haileybury

Daniel Smith

RHS

Moyosolowu Omojokun

Haileybury

Oliver Bradfield

Rugby

Alexander Post

Harrow

Jonathan Allen

Solihull

Jack Jones

Harrow

Lawrence Finch

Solihull

Sam Rossiter

Pangbourne

Tomas Regan

Solihull

Hugo Harvey

Pangbourne

Jack Edwards

The Leys

James Wisener

Reading Blue Coat

Patrick Marmion

The Leys

Harry Kernick

Reigate GS

Nick Cox

The Perse

Niko Mirosevic-Sorgo

St Benedict’s

Harry Hitchcock

The Perse

Nathan Graves

St Benedict’s

Tubervill Picton

The Perse

Jack Wallis

Stowe

Tom Bell

Uppingham

Myles Coe

Stowe

Alasdair Coleman

Uppingham

Dominic Augustus

Trinity School

Rupert Innes

Uppingham

Ali Connor

Trinity School

 

 

South East Standby Players: Jay Spicer, Bede’s; James Halfhide, Felsted; William Alton, Mill Hill; Jack Tyler, Trinity School.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in School Rugby

Skip to toolbar