Connect with us

Representative Rugby

Stars of the future unveiled as England U16s regional squads are named

The four England U16 Regional Squads have been named ahead of the Divisional Festival at Broadstreet RFC next weekend.

In total 101 players have been selected, with each Region selecting 25 players, bar the Midlands who have 26 in their squad, including a few familiar names such as Jacob Umaga and Stowe’s Tosin Segun, younger brother of Rotimi, who starred for Northampton School for Boys last year in their run to the Schools Cup final as an U16 and has since moved to Stowe for 6th form.

The big date in the U16 Regional diary is the Wellington Festival at the start of Arpril, where all four regions will compete against sides from Italy, France, Scotland, and Wales.

The squads are then combined in April to form the England U16s squad, from which a side will be selected to play Italy on the 19th April, the final day of the Wellington Festival.

The following weekend sees the side then play Wales Under 16s, before the process all begins again for next year’s lucky few.

Selection is a fine achievement and much has been said in praise of the selected players already, however possibly the most telling quote of the afternoon came from Northampton Saints’ recruitment & development manager, and former England full back, Dusty Hare:

“It will give some added motivation to the players who have missed out to prove the selectors wrong in the future. There is always the chance to come through, though, with someone like Sam Olver showing that you can come through as a professional and be selected at England Under-18 and England Under-20 even if you miss out at Under-16 level.”

In essence the point is that for those who missed out, this is far from the end. So much can change over the next few years, particularly when you consider the different stages of development that players are at when at this age, both in terms of rugby development and physical development.

For now though, congratulations to all selected, it is certainly worth keeping an eye on the 101 names included, some of the stars of English rugby over the next ten to twenty years will be on this list!

Or as England U18s Head Coach, John Fletcher, said:

“The number of young players coming through the age grade sides and into the senior England teams reflects the recent success of the player development pathway.”

England U16 Regional Squads

North

Midlands

Name

School & Club

Name

School & Club

George Armstrong

Woodhouse Grove & Leeds Carnegie

Oliver Allsopp

Malvern College & Worcester Warriors

Jack Beevers

Calday Grange GS & Sale Sharks

William Butler

Hereford Cathedral & Worcester Wrs

Jamie Blaimire

Stainburn & Newcastle Falcons

Jake Carter

Bedford & Northampton Saints

William Bowie

Guiseley & Leeds Carnegie

George Cave

Bedford & Northampton Saints

Rory Brand

Standish HS & Sale Sharks

Jake Charters

Oakham & Leicester Tigers

Alistair Crossdale

Alrtincham GrammarS & Sale Sharks

Sebastian Deans-Smith

Charlton & Worcester Warriors

Ben Curry

Bishop Heber & Sale Sharks

Blake Edwards

Bromsgrove School & Gloucester

Thomas Curry

Bishop Heber & Sale Sharks

Ben Fowles

Solihull & Worcester Warriors

Max Davies

Sedbergh & Sale Sharks

David Hickey

Bedford & Northampton Saints

William Dennis

Selby & Leeds Carnegie

Kalius Hutchinson

Coundon Court & Worcester Warriors

Harry Dunne

Crossley Heath & Leeds Carnegie

Toby Hutchinson

Longfield Academy & Leicester Tigers

Charlie Gowling

Sedbergh & Newcastle Falcons

Charlton Kerr

Stowe & Northampton Saints

James Grayson

Northampton SfB & Northampton Saints

Suva Ma’asi

Wooton & Northampton Saints

Ben Gregory

Dearney HS & Sale Sharks

Charlie Morgan

Solihull & Worcester Warriors

Will Hodgson

King’s Macclesfield & Sale Sharks

Joseph Morris

King Edward VI, Aston & Worcester Wrs

Garry Izomor

Durham & Newcastle Falcons

James Newman

King’s Grantham & Leicester Tigers

Adam Mohammad

Gosforth Academy & Newcastle Falcons

Joshua Nott

RGS Worcester & Worcester Warriors

Jordan Olowofela 

Lincoln Minster & Leicester Tigers

Zakery Poole

De Aston  & Leicester Tigers

Matthew Peakman 

Kings’ Macclesfield & Sale Sharks

Matt Riddington

Oakham & Leicester Tigers

Armani Roberts 

Bishop Herber School & Sale Sharks

Harry Robinson

The Chase & Worcester Warriors

Ben Stevenson 

Yarm & Newcastle Falcons

Tosin Segun

Stowe & Northampton Saints

Connor Stewart 

Whitley Bay HS & Newcastle Falcons

Adam Shaw

Princethorpe & Leicester Tigers

Elliot Ward

QEGS Wakefield & Leeds Carnegie

Jacob Umaga

Kenilworth & Leicester Tigers

George Williams

Fallibroome Academy & Sale Sharks

Henry Walker

Bromsgrove & Gloucester

Lewis Wilson

Woldgate College & Leeds Carnegie

Ben White

Denstone College & Leicester Tigers

 

 

Zac Xiourouppa

Ellesmere College & Worcester Warriors

 

England U16 Regional Squads

London & South East

South West

Name

School & Club

Name

School & Club

Reuben Bird-Tulloch

Eltham College & Saracens

Jake Anderson

St Edward’s Oxford & Northampton Sts

Seb Brownhill

Richard Hale & Saracens

Caspar Bailey

Thomas Hardye & Bath

Isaac Curtis-Harris

Fort Hill & London Irish

Josh Bayliss

Millfield & Bath

Jake Duffield

Langley & Leicester Tigers

Aaron Chapman

King’s College Taunton & Exeter Chiefs

Ben Earl

Tonbridge & Saracens

George Clair

St Peter’s Gloucester & Gloucester

Ehize Ehizode

London oratory & London Wasps

Charlie Fethney

Devonport High & Exeter Chiefs

Will Glover

Harrow & London Wasps

Oliver Graham

Castle School & Bath

Pierre Goualin

St Benedict’s & London Wasps

Lars Heidrich

St Paul’s & Harlequins

Scott Griffin

RGS Colchester & Northampton Saints

Liam Hilliar

Exmouth CC & Exeter Chiefs

Freddie Hatton

Roding Valley & Saracens

Alex Hogg

Whitgift & Harlequins

Gabriel Ibitoye

Trinity & Harlequins

Jack Holford

Abingdon & London Wasps

Nick Isiekwe

Nicholas Breakspeare & Saracens

Jack Ingall

Wellington College & London Irish

Will Kaye

Hautlieu & London Irish

Toni Kuku

Stowe & London Wasps

Ben Kelland

Royal Hospital Sch & Northampton Saints

Michael Marsden

John Hampden & London Wasps

Harrison King

Fitzwymark & Saracnes

Declan Matthews

Penair Truro & Exeter Chiefs

Matt Kouris

Wavell Farnborough & London Irish

Sam Miller

Wallingford & London Wasps

Jack Longhurst

Fitzwymark & Saracnes

Gabriel Oghre

Beechen Cliff & Bath

Jack Nay

The Hayesbrook & Saracens

Tom Parton

Wellington College & London Irish

Ehren Painter

Felsted & Northampton Saints

Zak Smith

Prior Park & Bath

Sam Morley

Whitgift & Harlequins

Matt Solway

St Gregory’s & Bath

Zach Santos

Hampton & Harlequins

Marcus Street

Queen Elizabeth’s CC & Exeter Chiefs

Tom Simmons

Chislehurst & Sidcup & Saracens

Mason Tonks

Dene Magna & Gloucester

Callum Sirker

Harrow & Wasps

Will Vaughan

Heathfield CS & Bath

Dan Wheatley

Steyning GS & Harlequins

Jack West

King’s College Taunton & Exeter Chiefs

Josh Wright

New Hall & Saracens

Matt Williams

Wellington College & London Irish

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Representative Rugby

Skip to toolbar