Connect with us

School Rugby

Schools Rugby Midweek Roundup & Previews

It has been a huge couple of days of school rugby, and nowhere less than in the NatWest Cup.

“Back to back to back” Champions Dulwich College beat Chislehurst & Sidcup 26-7 setting up a last 16 tie between them and Trinity, who beat Berkhamsted 27-12, with the winner reaching the quarter finals, which is when the competition goes national. You can see our report of the Trinity game here: Trinity v Berkhamsted.

On Tuesday Bromsgrove sealed their last 16 place with a 50-13 win over Bloxham, they will play either The Leys or the unbeaten Stamford.

Over the road in Midlands B Oundle beat Gresham’s 22-18 in a surprisingly tense encounter, which means that Oundle will play King’s Worcester in the last sixteen after they beat the 2013 finalists Northampton School for Boys 11-0 on Wednesday afternoon.

In the North there has been just one confirmed result as Hymers beat Pocklington 11-7 to set up a last 16 tie against Worksop or Lymm High.

The final result in the NatWest Cup saw the St Joseph’s Festival finalists St Joseph’s College beat Dartford Grammar School 37-11, they will meet either St Benedict’s or Whitgift in the last sixteen, which promises to be one of the biggest games of the round.

The NatWest Vase has also seen plenty of action, with St George’s Weybridge, Churcher’s, Christ’s Hospital, and Cheadle Hulme picking up victories on Wednesday, Langley beating Prior Park 50-0 on Tuesday, and Hurstpierpoint securing an excellent 38-10 away win over London Oratory on Monday.

Outside of the cup there has also been plenty of action. Kingswood added to their unbeaten season with yet another spectacular victory, a 41-5 win over Prior Park. Pate’s Grammar School were equally impressive, beating Chosen Hill 47-14, while Sir Thomas Rich’s saw off Beechen Cliff 35-10, while Eltham secured a superb 31-3 win over St Olave’s Grammar School.

There is still plenty to come too, with QEH v Bristol on Thursday and Cheltenham College v St Ignatius and Rugby v Grammar School at Leeds or Friday, which is when the next round of U18 Academy Premiership games begins too.

Midweek Results:

Monday

London Oratory 10-38 Hurstpierpoint (NatWest Vase)

Tuesday

Bromsgrove 50-13 Bloxham (NatWest Cup)

Gresham’s 18-22 Oundle (NatWest Cup)

Pocklington 7-11 Hymers College (NatWest Cup)

Bishop’s Stortford College 15-5 Mill Hill

Bishop’s Stortford High School 20-17 Haileybury

Marlborough College 10-21 Bryanston

Langley 50-0 The Priory (NatWest Vase)

Wednesday

Dartford GS 11-37 St Joseph’s College (NatWest Cup)

Dauntsey’s 54-10 St Peter’s Gloucester (NatWest Cup)

Dulwich College 26-7 Chislehurst & Sidcup GS (NatWest Cup)

King’s Worcester 11-0 Northampton School for Boys (NatWest Cup)

Trinity 27-12 Berkhamsted (NatWest Cup)

Beechen Cliff 10-35 Sir Thomas Rich’s

Eltham College 31-3 St Olave’s GS

Gosforth Academy 12-35 RGS Newcastle

Kingswood 41-5 Prior Park

Pate’s GS 47-14 Chosen Hill

Cheadle Hulme 31-17 St Anselm’s (NatWest Vase)

Christ’s Hospital 51-0 St Bede’s

Churchers 47-0 Windsor Boys (NatWest Vase)

St George’s Weybridge 59-0 Esher College (NatWest Vase)

Welbeck 40-17 King Edwards VI Five Ways (NatWest Vase)

 

Thursday

QEH 12-10 Bristol GS

Friday

Cheltenham College v St Ignatius Riverview (Sydney)

Rugby v Grammar School at Leeds

NatWest Cup Section Summaries:

U18 NatWest Cup – North A – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

King’s Macclesfield 26-29 Wilmslow High

Wilmslow High 17-6 Ermysted’s GS

Wilmslow High v Stonyhurst

 

Ermysted’s GS 51-0 Austin Friars

QEGS Penrith 3-35 Yarm School

Yarm 20-29 Stonyhurst

Queen Elizabeth’s VI form College 5-34 Stonyhurst

Hutton GS 36-7 Giggleswick

Hutton GS 8-50 St Peter’s, York

St Peters, York v Newcastle School for Boys

St Peter’s York 68-19 Prince Henry’s GS

Newcastle School for Boys 40-28 Gateshead

Newcastle School for Boys 19-12 King Edward’s, Morpeth

King Edwards Morpeth 26-5 Dame Allan’s

U18 NatWest Cup – North B – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Wath 7-57 Wirral Grammar School

Wirral GS 7-34 Pocklington

Pocklington 7-11 Hymers College

Hymers College v Worksop /Lymm

Pocklington 18-5 Bishop Burton

Hymers College 46-0 John Leggott

Hymers College 22-5 Crossley Heath

AKS Arnold 18-44 Crossley Heath

Hartlepool 12-29 Worksop College

Worksop 9-3 Manchester Grammar

Worksop College v Lymm High School

Mount St Mary’s 3-39 Manchester Grammar

Lymm High School 57-0 Merchant Taylots

Lymm High School 55-7 Altrincham GS

Calday Grange 11-21 Altrincham GS

U18 NatWest Cup – Midlands A – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Bromsgrove 61-17 Solihull

Bromsgrove 23-13 Warwick

Bromsgrove 50-5 Bloxham

Bromsgrove v The Leys/Stamford

Bishop Vesey’s 9-38 Warwick

Bishop’s Stortford College 10-50 Bedford Modern

Bedford Modern 10-17 Bloxham

Richard Hale 13-36 Bloxham

Roundwood Park 5-14 Tring School

Tring 9-15 The Leys

The Leys v Stamford

Princethorpe 15-24 The Leys

Loughborough GS 34-10 Nottingham HS

Loughborough GS 14-26 Stamford

Carre’s Grammar School 0-50 Stamford

U18 NatWest Cup – Midlands B – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

King’s Grantham 20-25 Gresham’s

Gresham’s 22-8 Norwich

Gresham’s 18-22 Oundle

Oundle v King’s Worcester

Wymondham College 10-27 Norwich

Oundle School 48-8 The Perse

Oundle 36-5 Trent College

Wyggeston & QE College 17-22 Trent College

Hereford Cathedral 27-55 King’s Worcester

King’s Worcester 25-7 Old Swinford Hospital

King’s Worcester 11-0 Northampton School for Boys

Old Swinford Hospital 27-10 KES Brimingham

RGS Worcester 17-13 Ellesmere College

RGS Worcester 5-20 Northampton School for Boys

Adams GS 0-10 Northampton SfB

U18 NatWest Cup – London & South East A – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Dartford Grammar School 29-0 Colfe’s

Dartford Grammar School 22-21 Skinners’

Dartford GS 11-37 St Joseph’s College

St Joseph’s College v St Benedict’s/Whitgift

Skinners’ 61-0 Sussex Downs

St Joseph’s College 39-28 Felsted

St Joseph’s College 33-9 Campion

Davenant Foundation 0-71 Campion

KCS Wimbledon 17-34 Wimbledon College

Wimbledon College 3-52 St Benedict’s

St Benedict’s v Whitgift

University College School 3-55 St Benedict’s

St Cecilia’s, Wandsworth 0-52 Whitgift

Whitgift 42-17 Seaford College

City of London Freemens 19-22 Seaford College

U18 NatWest Cup – London & South East B – Round 4 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Tiffin w/o College of Richard Collyer

Tiffin v Trinity w/o

Trinity 27-2 Berkhamsted

Trinity v Dulwich College

Reigate Grammar School v Trinity w/o

Parmiters 0-90 Berkhamsted

Berkhamsted 59-0 St Clement Danes

St Celment Danes 21-0 Cardinal Vaughan

New Hall 0-34 Dulwich College

Dulwich College 14-5 John Fisher

Dulwich College 26-7 Chislehurst & Sidcup GS

John Fisher w/o Dover Grammar School

Duke of York RMS 0-53 Chislehurst & Sidcup

Chislehurst & Sidcup 32-10 Judd

Judd 31-20 Maidstone Grammar

U18 NatWest Cup – South West A – Round 4 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Dauntsey’s 50-0 Bournemouth School

Dauntsey’s 45-0 Lord Wandsworth College

Dauntsey’s 54-10 St Peter’s Gloucester

Daunstey’s v Sherborne

Lord Wandsworth College 57-7 Milton Abbey

St Peter’s Gloucester 38-7 The Crypt

St Peter’s Gloucester 35-5 Queen Elizabeth’s Hospital

Wellsway v Queen Elizabeth’s Hospital

Sherborne 45-7 Richard Huish

Sherborne 28-24 Exeter

Sherborne 46-3 Truro School

Blue School 3-23 Exeter School

Exeter College 37-17 v Torquay Boys GS

Exeter College 7-18 Truro School

Truro School 60-10 Bodmin College

U18 NatWest Cup – South West B – Round 4 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Gryphon 19-15 Beechen Cliff

Gryphon 20-12 Portsmouth GS

Gryphon v Monmouth

 

Portmouth GS 24-10 Oaklands Catholic School

Backwell School 12-31 Monmouth

Monmouth 11-7 Stowe

Sir Thomas Rich’s 13-36 Stowe

RGS High Wycombe 55-0 Dr Challoner’s

RGS High Wycombe 27-19 Aylesbury

RGS High Wycombe v Hampton

Desborough 5-45 Aylesbury Grammar

Pangbourne College 13-38 Hampton

Hampton 29-7 Bishop Wordsworth

Peter Symonds’ 12-23 Bishop Wordsworth

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in School Rugby

Skip to toolbar