Connect with us

School Rugby

NatWest Cup last 16 ties confirmed as competition rises

The U18 NatWest Cup had a big week last week as the final few round 6 ties took place, meaning that the last 16 ties are now known.

The last 16 is the final regional stage of the competition, after they are played the eight regional winners are then redrawn nationally for the quarter final stage, which will be hosted live on www.englandrugby.com by Sky Sports’ Alex Payne and the RFU’s Rob Andrew on Thursday 29th January at 12.15pm.

It promises to be among the most hotly contested final few stages of the Cup in recent years, with a number of sides looking not just like outside bets but like genuine contenders.

What is clear it is that by the conclusion of the last 16 stage, some major names will have exited the tournament. Bromsgrove and Stamford, two serious challengers, meet in the Midlands A last 16 game, while down in South West B Monmouth and Hampton meet, again two real contenders.

London & South East A will see St Joseph’s College face either St Benedict’s or Whitgift (their 6th round tie was postponed due to frozen pitches), meaning tow major players will drop out there.

The triple champions Dulwich College face a tough task in London & South East B. They must travel to Trinity, who this year are incredibly strong, with two England players, a crop of academy players, and several ISRFC Lambs. Dulwich will likely play themselves down, but no side in the competition knows how to progress quite like the London side.

In North B Hymers, who have lost just twice, host Lymm High School, who reached the quarter finals last year, in what promises to be an excellent game of rugby. In the A side of that region St Peter’s York travel to the dangerous Wilmslow High School after a brilliant 45-24 win in the 6th round over Newcastle School for Boys. Wilmslow have knocked out both King’s Macclesfield and Stonyhurst though, they could be a real surprise package.

Another dark horse could be Oundle in Midlands B, who had an impressive term before Christmas and possess some top quality players. A home tie on their intimidating 1st XV pitch will further help them, however King’s Worcester are a talented side.

Finally to South West A, where Daunstey’s host Sherborne. Sherborne might have the greater schools rugby pedigree but Dauntsey’s have scored 149 points in their last three Cup games and must surely be treated as a potentially dangerous opponent, particularly at home. This could be a really interesting tie.

The tournament is still wide open, as ever the quarter final re-draw will be a huge factor in the final destination of the tournament, who draws who and who has to travel where are always important, but what is definitely certain is that there will be some outstanding sides competing all the way from now until finals day at Twickenham.

Who do you think will reach the NatWest Cup quarter finals? Let us know via @FifteenRugbyXV or via the comment box below.

NatWest Cup Last 16 Ties:

Wilmslow High School v St Peter’s, York (North A)

Hymers College v Lymm High School (North B)

Bromsgrove v Stamford (Midlands A)

Oundle v King’s Worcester (Midlands B)

St Joseph’s College v St Benedict’s/Whitgift (London & South East A)

Trinity v Dulwich College (London & South East B)

Dauntsey’s v Sherborne (South West A)

Monmouth v Hampton (South West B)

NatWest Cup Round 6 Results:

Bromsgrove 50-5 Bloxham

Dartford GS 11-37 St Joseph’s College

Dauntsey’s 54-10 St Peter’s, Gloucester

Dulwich College 26-7 Chislehurst & Sidcup GS

Gresham’s 18-22 Oundle

Gryphon v Monmouth – Monmouth Bye

King’s Worcester 11-0 Northampton School for Boys

The Leys 0-43 Stamford

Pocklington 7-11 Hymers College

RGS High Wycombe 8-20 Hampton

Sherborne 46-3 Truro

St Benedict’s v Whitgift – Still to play

St Peter’s, York 45-24 Newcastle School for Boys

Trinity 27-12 Berkhamsted

Wilmslow HS 10-7 Stonyhurst College

Worksop College 8-24 Lymm High School

Photo Credit – Stamford School

NatWest Cup Regional Knockouts:

U18 NatWest Cup – North A – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

King’s Macclesfield 26-29 Wilmslow High

Wilmslow High 17-6 Ermysted’s GS

Wilmslow High 10-7 Stonyhurst

Wilmslow v St Peter’s

Ermysted’s GS 51-0 Austin Friars

QEGS Penrith 3-35 Yarm School

Yarm 20-29 Stonyhurst

Queen Elizabeth’s VI form College 5-34 Stonyhurst

Hutton GS 36-7 Giggleswick

Hutton GS 8-50 St Peter’s, York

St Peters, York 45-24 Newcastle School for Boys

St Peter’s York 68-19 Prince Henry’s GS

Newcastle School for Boys 40-28 Gateshead

Newcastle School for Boys 19-12 King Edward’s, Morpeth

King Edwards Morpeth 26-5 Dame Allan’s

U18 NatWest Cup – North B – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Wath 7-57 Wirral Grammar School

Wirral GS 7-34 Pocklington

Pocklington 7-11 Hymers College

Hymers College v Lymm High School

Pocklington 18-5 Bishop Burton

Hymers College 46-0 John Leggott

Hymers College 22-5 Crossley Heath

AKS Arnold 18-44 Crossley Heath

Hartlepool 12-29 Worksop College

Worksop 9-3 Manchester Grammar

Worksop College 8-24 Lymm High School

Mount St Mary’s 3-39 Manchester Grammar

Lymm High School 57-0 Merchant Taylots

Lymm High School 55-7 Altrincham GS

Calday Grange 11-21 Altrincham GS

U18 NatWest Cup – Midlands A – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Bromsgrove 61-17 Solihull

Bromsgrove 23-13 Warwick

Bromsgrove 50-5 Bloxham

Bromsgrove v Stamford

Bishop Vesey’s 9-38 Warwick

Bishop’s Stortford College 10-50 Bedford Modern

Bedford Modern 10-17 Bloxham

Richard Hale 13-36 Bloxham

Roundwood Park 5-14 Tring School

Tring 9-15 The Leys

The Leys 0-43 Stamford

Princethorpe 15-24 The Leys

Loughborough GS 34-10 Nottingham HS

Loughborough GS 14-26 Stamford

Carre’s Grammar School 0-50 Stamford

U18 NatWest Cup – Midlands B – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

King’s Grantham 20-25 Gresham’s

Gresham’s 22-8 Norwich

Gresham’s 18-22 Oundle

Oundle v King’s Worcester

Wymondham College 10-27 Norwich

Oundle School 48-8 The Perse

Oundle 36-5 Trent College

Wyggeston & QE College 17-22 Trent College

Hereford Cathedral 27-55 King’s Worcester

King’s Worcester 25-7 Old Swinford Hospital

King’s Worcester 11-0 Northampton School for Boys

Old Swinford Hospital 27-10 KES Brimingham

RGS Worcester 17-13 Ellesmere College

RGS Worcester 5-20 Northampton School for Boys

Adams GS 0-10 Northampton SfB

U18 NatWest Cup – London & South East A – Round 5 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Dartford Grammar School 29-0 Colfe’s

Dartford Grammar School 22-21 Skinners’

Dartford GS 11-37 St Joseph’s College

St Joseph’s College v St Benedict’s/Whitgift

Skinners’ 61-0 Sussex Downs

St Joseph’s College 39-28 Felsted

St Joseph’s College 33-9 Campion

Davenant Foundation 0-71 Campion

KCS Wimbledon 17-34 Wimbledon College

Wimbledon College 3-52 St Benedict’s

St Benedict’s v Whitgift (Postponed)

University College School 3-55 St Benedict’s

St Cecilia’s, Wandsworth 0-52 Whitgift

Whitgift 42-17 Seaford College

City of London Freemens 19-22 Seaford College

U18 NatWest Cup – London & South East B – Round 4 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Tiffin w/o College of Richard Collyer

Tiffin v Trinity w/o

Trinity 27-12 Berkhamsted

Trinity v Dulwich College

Reigate Grammar School v Trinity w/o

Parmiters 0-90 Berkhamsted

Berkhamsted 59-0 St Clement Danes

St Celment Danes 21-0 Cardinal Vaughan

New Hall 0-34 Dulwich College

Dulwich College 14-5 John Fisher

Dulwich College 26-7 Chislehurst & Sidcup GS

John Fisher w/o Dover Grammar School

Duke of York RMS 0-53 Chislehurst & Sidcup

Chislehurst & Sidcup 32-10 Judd

Judd 31-20 Maidstone Grammar

U18 NatWest Cup – South West A – Round 4 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Dauntsey’s 50-0 Bournemouth School

Dauntsey’s 45-0 Lord Wandsworth College

Dauntsey’s 54-10 St Peter’s Gloucester

Daunstey’s v Sherborne

Lord Wandsworth College 57-7 Milton Abbey

St Peter’s Gloucester 38-7 The Crypt

St Peter’s Gloucester 35-5 Queen Elizabeth’s Hospital

Wellsway v Queen Elizabeth’s Hospital

Sherborne 45-7 Richard Huish

Sherborne 28-24 Exeter

Sherborne 46-3 Truro School

Blue School 3-23 Exeter School

Exeter College 37-17 v Torquay Boys GS

Exeter College 7-18 Truro School

Truro School 60-10 Bodmin College

U18 NatWest Cup – South West B – Round 4 Results & Schedule

Round 4

Round 5

Round 6

Round 7

Gryphon 19-15 Beechen Cliff

Gryphon 20-12 Portsmouth GS

Gryphon v Monmouth (BYE)

Monmouth v Hampton

Portmouth GS 24-10 Oaklands Catholic School

Backwell School 12-31 Monmouth

Monmouth 11-7 Stowe

Sir Thomas Rich’s 13-36 Stowe

RGS High Wycombe 55-0 Dr Challoner’s

RGS High Wycombe 27-19 Aylesbury

RGS High Wycombe 8-20 Hampton

Desborough 5-45 Aylesbury Grammar

Pangbourne College 13-38 Hampton

Hampton 29-7 Bishop Wordsworth

Peter Symonds’ 12-23 Bishop Wordsworth

Click to comment

More in School Rugby

Skip to toolbar