The four regional squads for the ISRFC Lambs have been named following Sunday’s trials.
The four sides, North, Midlands, South East, and South West, are each scheduled to play warm up games this weekend ahead of the inter-regional games on the 10th January, which will see the North play the Midlands in a trial game for selection to the Northern XV, and the South East play the South West in a trial game for selection to the Southern XV.
On Sunday, the North are set to face Woodhouse Grove, at Woodhouse Grove. The squad features players from fourteen different schools, with the most represented being RGS Newcastle, Giggleswick, Ashville College, Durham, and Stockport Grammar School, each with three players in the matchday squad of twenty-five.
The Midlands, meanwhile, face Shelford U19s, though that could be set to change as Shelford have a Cup match that must be fitted in.
Bloxham and Berkhamsted are the most represented in that squad, perhaps unsurprisingly given their outstanding season’s so far. Overall there are thirteen different schools represented in the Midlands squad.
The South East’s fixture is also subject to change as Esher U19s also have a Cup game. Seaford College dominate the South East squad with four representatives, Reed’s follow closely with three, while seven others have two each, four others have a single representative.
The South West have picked a much smaller squad, with just 21 players, for their game against Cornwall. Thirteen schools are respresented, with King Edward VI Southampton and West Buckland the most represented, with three players each.
Speaking following the regional trials, Alex Laybourne, the Lambs National Director, said:
“As expected we have been able to select four very strong squads for the warm up games and regional matches. We are expecting some exciting, fast and free rugby to be on show as these boys represent their school and their region, whilst also aiming to gain selection to the next stage”
It looks all set to be another fine season of ‘fast and free’ rugby, and there is more exciting news for the Lambs as this week the nominations open for their newest side, the U16s.
ISRFC Lambs Regional Squads:
North Lambs squad v Woodhouse Grove 1st XV @ Woodhouse Grove (Sunday 13th December) & v Midlands Lambs (10th January @ Mount St Mary’s) | ||
Pos | Name | School |
1 | Ben Parker | RGS Newcastle |
2 | Jack Starkey | Queen Ethelburga’s College |
3 | Nick Atkinson | Giggleswick School |
4 | Harry Johnson | Ashville College |
5 | Ben Langthorne | Durham School |
6 | Oliver Snowden | Giggleswick School |
7 | Sam Chrisp | RGS Newcastle |
8 | Will Burns | Pocklington School |
9 | Sam Roberts | Mount St Mary’s College |
10 | Matthew Wray | Yarm School |
11 | Harry Pearson | Durham School |
12 | TBC | TBC |
13 | Sam Considine | Ashville College |
14 | Mike Sidebottom | Stockport GS |
15 | Jacob Weightman | Durham School |
Replacements | ||
16 | Callum Manchester | Bradford GS |
17 | Timmy Welsh | RGS Newcastle |
18 | Dan Chivers | Giggleswick School |
19 | Henry Sweeting | Hymers College |
20 | Tom Power | Stockport GS |
21 | Thomas Gardiner | Barnard Castle School |
22 | Adam Penistone | Queen Ethelburga’s College |
23 | Ellis Whorlton-Jones | AKS Lytham |
24 | Isaac Pye | Ashville College |
25 | Louis Jones | Stockport GS |
Midlands Lambs squad v. Shelford U19s @ Shelford RFC (TBC) (Sunday 13th December) & v North Lambs (10th January @ Mount St. Mary’s) | ||
Pos | Name | School |
Forwards | ||
– | Will Beament | Bloxham |
– | George Cassell | Bloxham |
– | Nick Colbourne | Rugby |
– | George Ding | Bloxham |
– | Jak Foster | Uppingham |
– | Eddie Goss | Wellingborough |
– | Callum Heppner-Logan | Shiplake College |
– | Zach Heppner-Logan | Shiplake College |
– | Joe Lucas | Berkhamsted |
– | Harry Pryer | Uppingham |
– | Jake Roberts | Bedford Modern |
– | Oliver Short | Wisbech Grammar School |
– | Henry Wigzell | Oratory |
– | Henry Wills | Stamford |
Backs | ||
– | George Barbeary | Bloxham |
– | Alex Brown | Berkhamsted |
– | Toby Buckland | Royal Hospital School |
– | Callum Corbett | Stamford |
– | Scott Duguid | Berkhamsted |
– | Daniel Glasse | Denstone College |
– | Will Hughes | Berkhamsted |
– | Ikiriko Doxa | The Leys |
– | Axel Kalling-Smith | Denstone College |
– | Jack McLoughlin | Wellingborough |
South East Lambs squad v Esher U19s @ Esher RFC (TBC) (Sunday 13th December) & South West Lambs (10th January @ Esher RFC) | ||
Pos | Name | School |
– | Josh Webb | Brentwood |
– | Ben Coker | Brentwood |
– | Jacob Welsh | Caterham |
– | Josh Coakes | Caterham |
– | Hugo Millns | Eastbourne College |
– | Angus Clements | Epsom College |
– | Oscar Waite | Epsom College |
– | Edmund Coke | Eton College |
– | Tom Robertson | Eton College |
– | George Hitchcock | Felsted |
– | Mike Galsworthy | Felsted |
– | Augustine Clark | KCS Wimbledon |
– | Giorgio Arricale | Mill Hill |
– | George Beckman | Mill Hill |
– | James Costin-Pratt | Pangbourne College |
– | Will Vaughan | Pangbourne College |
– | Oliver Taylor | Reed’s |
– | George Cropper | Reed’s |
– | Joseph Triegaardt | Reed’s |
– | Oscar Clark | Seaford College |
– | James Porteous | Seaford College |
– | Fergus Guiry | Seaford College |
– | Hugo Squires | Seaford College |
– | James Turner | Sutton Valence |
– | Thomas Belin | University College School |
South West Lambs squad v. Cornwall U18s @ Bodmin RFC (Sunday 13th December) & v South East Lambs (10th January @ Esher RFC) | ||
Pos | Name | School |
1 | Charles Lower | Clayesmore |
2 | Angus Wightman | Wycliffe College |
3 | Ben Oliphant-Thomson | Blundell’s |
4 | Alex Hampden-Smith | Mount Kelly |
5 | Ed Grinsted | King Edward VI, Southampton |
6 | Charlie Wilder | Blundell’s |
7 | Samuel Bloomer | Churcher’s College |
8 | Jordan Gray | Hampshire Collegiate |
9 | Ben Clarke | Wycliffe College |
10 | Joe Thomas | Hartpury |
11 | Will Goodwin | Wycliffe College |
12 | Charles Bolton | King Edward VI, Southampton |
13 | Alex Roberts | West Buckland |
14 | Henry Gliddon | Taunton |
15 | Harry Williams | Mount Kelly |
Replacements | ||
16 | Charlie Bannister | Canford |
17 | Nick Evans | West Buckland |
18 | Mike Gorry | King Edward VI, Southampton |
19 | Hallam Chapman | West Buckland |
20 | Charlie Thompson | Churcher’s College |
21 | Daniel Hubble | Truro |
Leave a Response