Connect with us

Representative Rugby

U18 Academy Premiership Roundup: London Irish tie up top spot in the South

London Irish tied up top spot in the Southern Division of the U18 Academy Premiership this weekend with a 38-10 victory over bottom club Bristol.

 

The result means that they will face Northern Division table toppers Gloucester, who were not in action this weekend, in the U18 Academy Competition Finals Day at Allianz Park on Monday 15th February.

 

Worcester Warriors remain in second place in the Northern Division following a 26-0 win over Newcastle Falcons, but could be overtaken in that spot by both Leicester and Northampton as the Warriors have completed all of their games.

 

Leicester moved into third after a 28-12 victory over the winless Yorkshire Carnegie. Their final game is against Newcastle Falcons next weekend, so Leicester will likely fancy their chances of overhauling their three point deficit to second placed Worcester.

 

Northampton Saints have two games remaining after their game against Sale Sharks was postponed. Therefore despite sitting eight points behind Worcester, they could leap to second with wins over Sale and Gloucester.

 

In the South Wasps sit in second place, despite a 15-0 loss to Harlequins. However having played all of their games and with all the teams around them having another left to play, it looks likely that they could slip down the table.

 

Saracens, following a 20-13 win over Exeter Chiefs on Friday, are in third, three points behind Wasps. They could finish up in second place but would have to beat the unbeaten table-toppers London Irish next weekend.

 

It ought to be a superb weekend of rugby next weekend as the sides jostle for positions ahead of finals day on Monday 15th February.

 

If you have any photos, videos, or reports from the weekend’s U18 Premiership action, please do send it in to writers@fifteenrugby.com

 

U18 Academy Premiership Fixtures:

 

Saracens 20-13 Exeter Chiefs

Yorkshire Carnegie 12-28 Leicester Tigers

Northampton Saints v Sale Sharks – Postponed

Worcester Warriors 26-0 Newcastle Falcons

Bristol 10-38 London Irish

Harlequins 15-0 Wasps

 

Team News:

 

Saracens – N/A

Exeter Chiefs:

1 Adam Wright 2 Matt Symons 3 Marcus Street 4 Sam Daly 5 Danny Swain 6 William Gibson 7 Nat Bayet 8 Charlie Wright 9 Joe Snow 10.Harvey Skinner 11 AJ Cant 12 Declan Matthews 13 Aaron Chapman 14 Matt Morrish 15 Toby Williams.

Replacements: 16 Jed Kerkin 17 Liam Hilliar 18 Dan Head 19 Hugo Culverhouse 20 Charlie Fethney 21 Aaron Bagwell 22 Sam Brown 23 Jesse Lowe.

 

Yorkshire Carnegie:

1. Jack Wafer 2. Harry Newborn 3. Charlie Capps 4. Elliott Ward 5. Shaun Crouch 6. Hugo Tasker 7. Lewis Wilson (c) 8. James Sanderson 9. Ollie Fox 10. Harry Davey 11. Harry Boyd 12. Max Wright 13. Suva Ma’asi 14. George Bastow 15. James Pinder.

Repalcements: 16. Luke Chadwick 17. Will Dennis 18. Tom Williams 19. Ben Longton 20. Sam Wolstenholme 21. Louis Brown.

Leicester Tigers – N/A

 

Worcester Warriors:

15 Max Craven (Worcester Sixth Form College) 14 Alex Hearle (Shrewsbury College) 13 Dion King (King’s Worcester) 12 Alex Nisbet (Bromsgrove) 11 Blake Edwards (Bromsgrove) 10 Ollie Allsopp (Malvern College) 9 Jacob Ham (King’s Worcester) 1 James Page (Academy) 2 Bec Cutting (Bromsgrove) 3 Nick Rigby (Warwick) 4 Lawrence Weston (Bromsgrove) 5 James Scott (Malvern College) 6 Ted Hill (Worcester Sixth Form College) 7 Tom Ford (C) (Bromsgrove) 8 Tom Dodd (Warwick).

Replacements: 16 George Newman (Worcester Sixth Form College) 17 Ben Davies-Moore (Worcester Sixth Form College) 18 Kai Owen (Worcester Sixth Form College) 19 Charlie Morgan (Solihull) 20 Ben Fowles (Solihull) 21 George Wooten (Bromsgrove) 22 Stan Maine (Worcester Sixth Form College) 23 Jack Helme (Hereford Cathedral School).

Newcastle Falcons – N/A

 

Bristol: 

1 Rowland 2 Rye 3 Parsons 4 Dun(c) 5 House 6 Ryan 7 Capon 8 Thurston 9 Leaker 10 Morley 11 Green 12 Jack Wight 13 Murphy 14 Richards 15 D Powell (trialist).

Replacements: 16 Barrow 17 Ross 18 English 19 Smart 20 Taylor 21 Barton 22 Walder 23 Josh Wright.

London Irish:

15. Will Attfield; 14. Connor Hayhow; 13. Matt Williams; 12. Lewis Sampson; 11. Ollie Hassell Collins; 10. Tom Parton; 9. Rory Brand; 1. Freddie Boyce; 2. Matt Kouris (Captain); 3. Austin Hay; 4. Harry Butler; 5. Sam Collingridge; 6. Jack Cooke; 7. Jack Ingall; 8. Issac Curtis Harris.

Replacements: 16. Jarod Leat; 17. Callum Torpey; 18. Dan Winning; 19. Angus Southon; 20. Harry Norton; 21. Dan Grant-Adamson; 22. Sam Evans; 23. Romain Malin Hiscock; 24. Alex Gloster.

 

Harlequins (from):

Forwards: Paul Marshall, George Head, Callum Tilleray, Alex Bidwell, Sam Gratton, Kareem Swandell, John Okafor, Henry Paremain, Lars Heidrich, Luke James, Mike Gatehouse, James Gulliver and Dino Lamb-Cona.

Backs: Silas-Paul Johnson, Matt Harrison, Zack Santos, Gabriel Ibitoye, Rory McMichael, Cadan Murley, Daniel Loftus, Max Coyle, Niall Saunders and Marcus Smith.

Wasps – N/A

More in Representative Rugby

Skip to toolbar