Connect with us

Representative Rugby

England U18 secure victory over Scotland U18

England U18 scored five tries yesterday to secure a 39-15 victory over Scotland U18 at Stirling University.

 

England took a 17-5 lead into the half time break with tries through flanker Tom Curry and inside centre Jacob Umaga.

 

Leicester Tigers wing Sam Yawayawa scored England’s first points of the second half before Scotland’s Rory McMichael narrowed the gap to 24-10.

 

A Jacob Umaga penalty nudged momentum back England’s way though, before King’s College Taunton’s Aaron Chapman, recently on from the bench, scored a try to stretch the advantage to 34-10.

 

He was at it again as the game came towards the end, picking up his second try on his debut. There was yet time for Scotland to grab a consolation through a try from Dollar Academy’s Harry Warr, but it was not enough for Scotland to be able to mount a comeback.

 

It secured a 39-15 victory for England U18, with Oundle openside Tom Curry being named a deserving Man of the Match.

 

England are next in action on Sunday 13th March against Wales U18, who beat France on Friday evening, a side who have already beaten England.

 

Scotland U18 15-39 England U18

 

Scotland U18 XV:

15 Stafford MacDowell (Merchiston Castle School)

14 Rory McMichael (Wellington College/Harlequins)

13 Cameron Hutchison (George Heriot’s School/North Berwick RFC)

12 Mark New (Strathallan School)

11 Ben Appleson (The Edinburgh Academy)

10 Grant Hughes (Dollar Academy)

9 Charles Gowling (Sedburgh School/Newcastle Falcons)

1 Ross Dunbar (Linlithgow Academy/Stirling County RFC)

2 Robbie Smith (Douglas Ewart High School/Ayr RFC)

3 Calum Eastwood (George Watson’s College)

4 Dean Roger (Highland RFC)

5 Jamie Hodgson (Stewart’s Melville College)

6 Andrew Horne (Preston Lodge RFC)

7 Matt Fagerson (Strathallan School, captain)

8 Daniel Marek (Richard Huish College/Bath RFC)

Replacements:

16 Paul Cairncross (Kelvinside Academy/East Kilbride RFC)

17 Connor Clark (McLaren High School/Stirling County RFC)

18 Euan McLaren (Dollar Academy)

19 Archie Erskine (Uppingham School/Leicester Tigers)

20 Jack Bruce (Strathallan School)

21 Fergus Haig (Fettes College)

22 Harry Warr (Dollar Academy)

23 Cameron Redpath (Kings Schools Macclesfield/Sale Sharks)

24 Ben Eynon (Strathallan School)

25 Fraser Strachan (Bedford School/Northampton Saints)

26 Fraser Dingwall (Bedford School/Northampton Saints)

 

England U18 XV:

15 Tom Parton (Wellington College)

14 Sam Yawayawa (Queen Elizabeth & Wyggeston)

13 Gabriel Ibitoye (Trinity)

12 Jacob Umaga (Queen Elizabeth & Wyggeston)

11 Levi Davies (Denstone College)

10 James Grayson (Moulton College)

9 Rory Brand (Wellington College)

1 Alex Seville (Hartpury College)

2 Henry Walker (Bromsgrove)

3 Joesph Morris (KES Aston)

4 Josh Williams (Hartlepool 6th form College)

5 Nick Isiekwe (Haileybury)

6 Ben Earl (Tonbridge)
7 Tom Curry (Oundle)

8 Dino Lamb-Cona (Cranleigh)

Replacements:

16 Matt Kouris (Seaford College)

17 Jarod Leat (St Paul’s Catholic College)

18 Ehren Painter (Felsted)

19 Sam Lewis (Denstone College)

20 Ben Curry (Oundle)

21 Ben White (Queen Elizabeth & Wyggeston)

22 Oli Morris (New Hall)

23 Aaron Chapman (King’s College, Taunton)

Advertisement
Advertisement
Advertisement Enter ad code here
Advertisement

More in Representative Rugby

Skip to toolbar