Schools Rugby Midweek Update

November has certainly started with a bang in the schools rugby world, and this midweek has been no different.

 

The Champions Trophy was the dominant story of the week, with the remaining three quarter finals taking place as well as the semi final draw. We have covered that competition elsewhere, and you can see our reports, roundup of the round, and semi final draw here: Champions Trophy Roundup.

 

However there was plenty of other rugby on show too, more than warranting a look in this midweek update.

 

Tuesday

 

Oundle made the last 16 of the NatWest Cup with a brilliant 22-18 win away at Stamford, they now face Warwick for a place in the National Quarter Final draw, a tough task but one that they will relish, especially at home.

 

In the Plate there was a bit of a surprise result as Cooper’s Coborn defeated new Hall 20-19, while in the Vase The Perse had a great result, beating Langley 28-5.

 

Meanwhile in the Champions Trophy Bedford kept their title defence alive, beating Canford 31-8.

 

Wednesday

 

Wednesday was a very busy day across the board. In the NatWest Cup Bromsgrove are still in with a chance of a third title in a row after they beat Lawrence Sherriff 33-21. They now face Sandbach in the last 16, and will fancy their chances of reaching the quarter finals once again.

 

Exeter School are also into the last 16 with a 34-17 win over Weston College, setting up a last 16 tie away at Sir Thomas Rich’s.

 

Barnard Castle v RGS Newcaslte was postponed due to snow, the winner will play QEGS Wakefield though after they beat St Peter’s York 37-20.

 

Bishop Wordsworth’s fine form continued as they saw off Pangbourne College, 32-14. That set up a last 16 tie for the dark horses against Christ’s Hospital , who previously beat Worthing 26-12. They were in action in a friendly this midweek though, beating Steyning Grammar 48-0.

 

Stockport Grammar School won a thriller against perennial quarter finalists Wilmslow High, narrowly clinching it 25-24. That means that they will meet Manchester Grammar School in the last 16 after they beat Stonyhurst College 24-12.

 

NatWest Cup Last 16 Draw

 

North A

Manchester GS v Stockport GS

North B

QEGS Wakefield v RGS Newcastle/Barnard Castle

Midlands A

Oundle v Warwick

Midlands B

Bromsgrove v Sandbach

London & South East A

Felsted v Whitgift

London & South East B

Judd v John Fisher/KCS Wimbledon

South West A

Bishop Wordsworth’s v Christ’s Hospital

South West B

Sir Thomas Rich’s v Exeter School

 

In the Plate Caterham were highly impressive, beating Maidstone Grammar 18-3, while Cheadle Hulme beat Merchant Taylors’ 41-31, a thrilling game. Reigate Grammar’s challenge remains in rude health as they beat Portsmouth Grammar 22-12.

 

There was good news for Solihull as they saw off RGS Worcester in style, 43-17. St Columba’s College knocked the wind out of Plymouth College’s sails with a 27-5 win, while Wimbledon College won a tight game against Tiffin, 6-5.

 

Hereford 6th form College stunned Hereford Cathedral School in the Vase, taking a 26-0 victory, while in the Midlands Worksop College beat King’s Grantham 13-8 and King Henry VIII Coventry took a 38-13 victory over King Edward VI Camp Hill.

 

Bishop Heber saw off Rydal Penrhos, 29-20, with Ravens Wood going down 54-5 to Sevenoaks.

 

Westcliff High were on form in the Bowl, beating Davenant 31-5, Sir John Deane’s too, beating Hilbre High 27-0. Old Swinford Hospital meanwhile found their form, beating Shrewsbury 33-5.

 

Outside of the Cup there was a thrilling 27-27 draw between Hayes School and Salesian, while Windsor Boys were on form against Lord Wandsworth College, winning 30-24.

 

In the Champions Trophy it was progress for Epsom College and Oakham as they beat Blundell’s and Monmouth, 29-7 and 23-8 respectively.

 

Thursday

 

Thursday was a quieter day but there was a huge result in the Cup as Felsted beat Campion 29-10. That sets up a tough last 16 encounter for the Essex side, they face 2010 and 2011 Champions Whitgift. Two of the members of those title winning sides, Elliot Daly and Marland Yarde, start for England on Saturday, incidentally.

 

There was also a massive game in Scotland as two of their most famous rugby schools met, George Watson’s and Loretto, with George Watson’s enjoying a stunning performance to secure a 41-12 victory.

 

You can see a breakdown of the latest NatWest Cup, Plate, Vase, and Bowl results below, plus the upcoming fixtures.

 

If you have any photos, videos, or reports from the week’s schools rugby, please do send them in via email (writers@fifteenrugby.com ), Facebook (www.facebook.com/FifteenRugby ), or via Twitter (@FifteenRugbyXV).

 

Schools Rugby Midweek Results:

 

Tuesday

Bedford 31-8 Canford – Champions Trophy quarter final

Cooper’s Coborn 20-19 New Hall – NatWest Plate

The Perse 28-5 Langley – NatWest Vase

Stamford 18-22 Oundle – NatWest Cup

 

Wednesday

Barnard Castle v RGS Newcastle – NatWest Cup – Cancelled

Caterham 18-3 Maidstone GS – NatWest Plate

Christ’s Hospital 48-0 Steyning GS

Davenant 5-31 Westcliff HS – NatWest Bowl

Epsom College 29-7 Blundell’s – Champions Trophy quarter final

Exeter School 34-17 Weston College – NatWest Cup

Hayes 27-27 Salesian

Hereford 6th form College 26-0 Hereford Cathedral School – NatWest Vase

Hilbre HS 0-27 Sir John Deane’s – NatWest Bowl

King’s Grantham 8-13 Worksop College – NatWest Vase

King Henry VIII Coventry 38-13 King Edward VI, Camp Hill – NatWest Vase

Lawrence Sherriff 21-33 Bromsgrove – NatWest Cup

Merchant Taylors’ Crosby 31-41 Cheadle Hulme – NatWest Plate

Oakham 23-8 Monmouth – Champions Trophy quarter final

Pangbourne College 14-32 Bishop Wordsworth’s – NatWest Cup

Reigate GS 22-12 Portsmouth GS – NatWest Plate

Rydal Penrhos 20-29 Bishop Heber – NatWest Vase

Sevenoaks 54-5 Ravens Wood – NatWest Vase

Shrewsbury 5-33 Old Swinford Hospital – NatWest Bowl

Solihull 43-17 RGS Worcester – NatWest Plate

St Columba’s College 27-5 Plymouth College – NatWest Plate

Stockport GS 25-24 Wilmslow HS – NatWest Cup

Stonyhurst College 12-24 Manchester GS – NatWest Cup

Tiffin 5-6 Wimbledon College – NatWest Plate

Windsor Boys 30-24 Lord Wandsworth College

 

Thursday

Campion 10-29 Felsted – NatWest Cup

George Watson’s 41-12 Loretto

Trent College v KES Stratford – NatWest Vase – Still to come

 

NatWest Cup, Plate, Vase, and Bowl Fixtures/Results:

 

U18 NatWest Cup Round 4 Fixtures:

 

North A

Manchester GS v Stockport GS

North B

QEGS Wakefield v RGS Newcastle/Barnard Castle

Midlands A

Oundle v Warwick

Midlands B

Bromsgrove v Sandbach

London & South East A

Feslted v Whitgift

London & South East B

Judd v John Fisher/KCS Wimbledon

South West A

Bishop Wordsworth’s v Christ’s Hospital

South West B

Sir Thomas Rich’s v Exeter School

 

U18 NatWest Cup Round 3 Results:

 

North A

Stonyhurst 12-24 Manchester GS

Stockport GS 25-24 Wilmslow HS

North B

St Peter’s, York 20-37 QEGS Wakefield

Barnard Castle v RGS Newcastle

Midlands A

Stamford 18-24 Oundle

Stowe 21-38 Warwick

Midlands B

Lawrence Sherriff 21-33 Bromsgrove

Sandbach 28-16 Bishop Vesey’s GS

London & South East A

Campion 10-29 Felsted

Whitgift 53-3 Chislehurst & Sidcup GS

London & South East B

Judd 33-18 Hurstpierpoint College

John Fisher v KCS Wimbledon

South West A

Pangbourne College 14-32 Bishop Wordsworth

Christ’s Hospital 26-12 Worthing College

South West B

Sir Thomas Rich’s 24-23 RGS High Wycombe

Weston College 17-34 Exeter School

 

U18 NatWest Plate Round 2 Results:

 

North A

Merchant Taylors’ 31-41 Cheadle Hulme

St Anselm’s w/d Calday Grange w/o

North B

Ampleforth College 7-30 Crossley Heath

Yarm 56-0 Hartlepool 6th form College

Midlands A

Bedford Modern 25-17 Nottingham HS

Spalding GS 19-36 Hills Road 6th form College

Midlands B

Newcastle-Under-Lyme 34-3 QEGS Ashbourne

Solihull 43-17 RGS Worcester

London & South East A

Caterham 18-3 Maidstone GS

Cooper’s Coborn 20-19 New Hall

London & South East B

Duke of York’s RMS 10-28 Richard Collyer

Tiffin 5-6 Wimbledon College

South West A

Reigate GS 22-12 Portsmouth GS

Farnborough 17-23 Downside

South West B

Colston’s 12-29 Plymouth College

 

U18 NatWest Vase Round 4 Fixtures:

 

North A

QEGS Penrith v Bishop Heber

Audenshaw v Ilkley GS/Ermysted’s GS

North B

Worksop College v South Hunsley/Hil House

Harrogate GS v QEH Hexham/Emmanuel College

Midlands A

Ipswich v The Perse

Samuel Whitbread v Richard Hale

Midlands B

King Henry VIII, Coventry v Trent College/KES Stratford

Hereford 6th form College v Queen Mary’s GS

London & South East A

Alton College v London Oratory

Watford GS v Seevic

London & South East B

St George’s Weybridge/City of London Freemen’s v Wallington CGS

Chatham & Clarendon v Sevenoaks

South West A

Backwell v Katherine Lady Berkeley’s

Wells Cathedral/Yeovil College v Mount Kelly/Torquay BGS

South West B

Poole GS v Sheldon

Royal Latin v Sir William Borlase’s

 

U18 NatWest Vase Round 3 Results:

 

North A

QEGS Penrith w/o QES Kirkby w/d

Rydal Penrhos 20-29 Bishop Heber

Audenshaw 28-21 King William’s College

Ilkley GS v Ermysted’s GS

North B

King’s Grantham 8-13 Worksop College

South Hunsley v Hill House

Harrogate GS 62-12 Ashville College

QEH Hexham v Emmanuel College

Midlands A

Ipswich 42-19 Bishop’s Stortford HS

The Perse 28-5 Langley

Akeley Wood 0-29 Samuel Whitbread

St George’s Harpenden 26-36 Richard Hale

Midlands B

King Henry VIII Coventry 38-13 King Edward’s, Camp Hill

Trent College v KES Stratford

Hereford 6th form College 26-0 Hereford Cathedral School

Queen Mary’s GS 20-19 King Edward VI, Five Ways

London & South East A

St John’s College 5-7 Alton College

Gunnersbury 14-38 London Oratory

Dame Alice Owen’s 21-53 Watford GS

Barking & Dagenham College 15-40 Seevic

London & South East B

St George’s Weybridge v City of London Freemen’s

Brighton & Hove 6th form 12-49 Wallington CGS

Sir Roger Manwood’s 22-29 Chatham & Clarendon

Sevenoaks 54-5 Ravens Wood

South West A

Cabot 0-36 Backwell

Castle School 19-19 Katherine Lady Berkeley’s

Wells Cathedral v Yeovil College

Mount Kelly v Torquay BGS

South West B

Poole GS w/o St Peter’s Bournemouth w/d

Sheldon 47-10 St Laurence

Royal Latin 36-10 Dr Challoner’s

Sir William Borlase’s 21-18 Reading Blue Coat

 

U18 NatWest Bowl Round 2 Fixtures:

 

North A

Bingley GS w/d South Craven w/o

Bolton 27-5 St Joseph’s College, Stoke

Hilbre High v Sir John Deane’s

Keswick 10-12 Ripley St Thomas

North B

Hull Collegiate 7-37 Lady Manners

Ponteland 50-0 Bede Academy

QEH Gainsborough 53-7 Wath

Midlands A

Beaumont v Sir John Lawes

Malcolm Arnold v Bishop Stopford

King’s Peterborough w/o Easton & Otley w/d

Woodbridge 18-18 Saffron Walden

Midlands B

John Cleveland w/o Ashlawn w/d

Shrewsbury 5-33 Old Swinford Hospital

Cotswold 3-32 Tewkesbury

London & South East A

Oaklands 10-15 Gordon’s

Isleworth & Syon 7-57 Saint Cecilia’s

Davenant v Westcliffe HS

London & South East B

ACS Cobham 47-7 Ewell Castle

Dover GS 26-12 Kent College

St Olave’s v Langley Park

Worth w/o Reigate College w/d

South West A

Beaufort 12-43 Wycliffe College

St Brendan’s w/o North Bristol w/d

South West B

Frome 0-54 Corsham

Bournemouth v QES Wimbourne

Lord William’s 42-32 John Hampden

Windsor Boys 30-24 Lord Wandsworth College

SHARING IS CARING!
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on google
Leave a Response

Related Articles

SCHOOL RUGBY TRANSFERS

Back to top