The draw for the 2017 HSBC Rosslyn Park National School 7s Colts tournaments has been made.
176 teams will compete in the Colts competition, with takes place on Tuesday 21st March and Wednesday 22nd March.
Brighton college are the defending champions and as such are placed in Group A. It could be a tricky group, with Oundle and the ever strong Scottish side Loretto, as well as Howard of Effingham, and Pocklington.
Brighton’s opposition in that 2016 final were New Hall, whom they beat 20-19 in a thriller. New Hall are at the opposite end of the draw in Group FF. They will face stiff challenges from Blundell’s and Eltham College, as well as Welsh sides Christ College Brecon and Ysgol Dyffryn Amann.
Elsewhere Sherborne are in Group B with St Paul’s are in Group C. Epsom College are in Group E, with Harrow in Group F, and a tough looking Group G with Berkhamsted and Kirkham Grammar School.
The ever strong Wellington College side are in Group H, with Hampton in a perilous Group I with the ever-strong Sedbergh School, and St Joseph’s College are in Group J. John Fisher reside in Group K, while Group L looks incredibly intense with QEGS Wakefield, Royal Hospital, Stowe, Portsmouth Grammar, and Ysgol Bro Teifi all paired together.
Group M also looks like a particularly competitive one with Whitgift, St Peter’s York, Marlborough College, Leicester Gramamr, and Aberdawe all together. Warwick are in Group N and will be a threat, while Group Q looks highly interesting with Woodhouse Grove, KES Bath, Truro School, St Benedict’s, and Denstone College all drawn together.
Group S is another strong looking one, so too Group T, while Ampleforth College and Reigate Grammar have great pedigree in the competition in Group U. Bedford sit in Group V, with Canford and KCS Wimbledon two strong sides in Group W.
Rosslyn Park legends Millfield are in Group X, Pangbourne College a big part of a strong Group Y. Group Z should see some fireworks with the likes of Bromsgrove, Eton College, and St John’s Leatherhead all in the same group.
Clifton College and Monmouth will provide similar fireworks in Group AA, particularly with Tonbridge for company, while in BB RGS High Wycombe add to an already competitive group.
Barnard Castle are in CC, with Bishop Wordsworth’s and Oakham in DD. EE will also be competitive, with Llandovery College, Queen Ethelburga’s, Judd, Worth, and Rugby School all in the same group.
HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Colts Groups (176 Teams):
Group A | Group B | Group C | Group D |
Brighton College | Birkdale HS | International College Beirut | Colston’s |
Pocklington | Cardiff HS | Ipswich | Norwich |
Howard of Effingham | Sherborne | Loughborough | King’s Macclesfield |
Loretto | Cedars | St Paul’s | TNS Beaconhouse |
Oundle | Worksop College | Yarm | Ysgol Gyfun Bryn Tawe |
Group E | Group F | Group G | Group H |
Dr Challoner’s | Clayesmore | Berkhamsted | Brynteg Comprehensive |
Epsom College | Halliford | Cefn Saeson | Perins |
Rickmansworth | Harrow | Kirkham GS | Brunts Academy |
Rodillian | Torquay BGS | Latymer Upper | UCS |
Trent College | Ysgol Gyfun Cwm Rhymni | Mount St Mary’s College | Wellington College |
Group I | Group J | Group K | Group L |
Dean Close | Llangatwg CC | Prior Park College | QEGS Wakefield |
Devonport HS | Maidstone GS | Durham | Royal Hospital School |
Duke of York’s RMS | Shebbear College | John Fisher | Stowe |
Hampton | St Joseph’s College | KES Stratford | Portsmouth GS |
Sedbergh | Ysgol Bae Baglan | Ysgol Gyfun Garth Olwg | Ysgol Bro Teifi |
Group M | Group N | Group O | Group P |
Aberdawe | Bloxham | Bournemouth Collegiate | Campion |
Leicester GS | Cabot | Cowbridge Comp | Hinchley Wood |
Marlborough College | Warwick | Milton Abbey | King’s College Taunton |
St Peter’s York | Ysgol Bro Dinefwr | Weston College | Ysgol Gyfun Bro Morgannwg |
Whitgift | Ysgol Sir Thomas Picton | Ysgol Gyfun Glantaf | Ysgol Y Preseli |
Group Q | Group R | Group S | Group T |
KES Bath | Aylesbury GS | Llandaff Cathedral | Cooper’s Coborn |
St Benedict’s | Bedford Modern | Cheltenham College | Dulwich College |
Denstone College | Plymouth College | Hymers College | RGS Worcester |
Truro | Rydal Penrhos | RGS Newcastle | Seaford College |
Woodhouse Grove | St George’s College | King’s Canterbury | St Anselm’s |
Group U | Group V | Group W | Group X |
Ampleforth College | Bedford | Bishop’s Stortford College | Langley |
Reigate GS | Bristol Free School | Canford | Millfield |
Sutton GS | Lord Wandsworth College | KCS Wimbledon | Rutlish |
Whitchurch | Bristol Grammar | Newcastle-Under-Lyme | St Olave’s GS |
Uffculme | Uppingham | Wallington CGS | Tiffin |
Group Y | Group Z | Group AA | Group BB |
Ivybridge CC | Bromsgrove | Clifton College | City of London Freemen’s |
Pangbourne College | Eton College | Monmouth | Eastbourne College |
The Perse | Newbridge Comp | Pontyprid HS | Merchant Taylors’ |
Trinity | QEH | The Oratory | RGS High Wycombe |
Ysgol Gyfun Gwyr | St John’s Leatherhead | Tonbridge | Woodbridge |
Group CC | Group DD | Group EE | Group FF |
Barnard Castle | Bishop Wordsworth’s | Llandovery College | Blundell’s |
Robert Clack | Oakham | Queen Ethelburga’s | Christ College Brecon |
Shrewsbury | QES Barnet | Rugby | Eltham College |
St Edward’s Oxford | Wimbledon College | Judd | New Hall |
King’s Worcester | Wisbech GS | Worth | Ysgol Dyffryn Amann |
To see the draws for the other competitions at Rosslyn Park, please click the following links:
HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Schedule:
Monday 20 March
Junior Waterfall Tournament
Tuesday 21 March
Colts (U16) Tournament begins
Wednesday 22 March
Vase Tournament begins
Colts Finals
Thursday 23 March
Cup Tournament begins
U14 Tournament begins
Vase Finals
Friday 24 March
U18 Girls Tournament
U18 Girls AASE Tournament
Prep School Waterfall Tournament
U14 Finals
Cup Finals
2016 Winners:
U18 Cup
Cranleigh (bt Harrow 27-19)
U18 Plate
Stowe (bt Barnard Castle 24-12)
U18 Vase
Tonbridge (bt Bedford 26-10)
U18 Bowl
King’s Macclesfield (bt St Paul’s 14-12)
Colts
Brighton College (bt New Hall 20-19)
U14
Ivybridge Community College (bt Warwick 27-19)
U14 Plate
Ysgol Gyfun Cwm Rhymni (bt City of London Freemen’s 26-14)
Prep
Caldicott (bt Bromsgrove 12-5)
Juniors
Wimbledon College (bt Ysgol Gyfun Glantaf 15-7)
Girls
Ysgol Dyffrin Amman (bt Christ’s Hospital 29-7)
Girls AASE
Hartpury College (bt Bishop Burton College 28-0)