Busy period for Scotland age-grades with U16s, U18s, and U19s in action

Scotland have named two U16 squads for the 2017 Colwyn Bay Rugby Festival in Wales.

 

Scotland name a ‘Red’ squad and a ‘Blue’ squad for the six day Festival from Thursday 6th April to Wednesday 12th April at Parc Eirias.

 

The team will play against three Welsh sides, the Dragons, the Scarlets, and RGC, at the Festival, which is in part a replacement for the old Wellington International Festival.

 

Scotland Reds & Blues Fixtures:

 

Saturday 8 April – Blues v Dragons, 5pm, Reds v RGC, k7pm

Tuesday 11 April – Blues v RGC, 12.30pm, Reds v Scarlets, 2.30pm

 

Speaking to the SRU, U16 Reds Head Coach, Bryan Easson said:

 

We’re very excited about this group of players. They have worked hard on and off the field to prepare for this festival and know it is a huge privilege to represent Scotland at this level.”

 

His U16 Blues counterpart, Steve Lawrie, said:

 

“The players have stepped up their work ethic and have shown a professional attitude during our recent training camps. Selecting 50 players at this stage highlights the abundance of talent we have in Scotland and that the future of Scottish rugby is in safe hands.”

 

It has been a busy period for Scottish age-grade sides, with Scotland U19 and Scotland U18 playing against each other back on Sunday 26th March.

 

Scotland U19 trailed 7-0 at half time but came back strongly in the second half, scoring 19 unanswered points for a 19-7 victory.

 

Scotland U16, U18, and U19 XVs

 

Scotland U16 Reds:

Eck Allan (North Berwick High School / North Berwick)

Dean Anderson (Merchiston Castle School)

Matthew Currie (Merchiston Castle School)

Jamie Dobie (Merchiston Castle School)

Nathanael Fagerson (Sherborne School / Bath)

Jake Fairley (Earlston High School / Melrose)

Dan Gamble (Merchiston High School / Kelso)

Alex Harley (George Watson’s College)

Will Harper (Marchiston Castle School)

Angus Haswell (Caistor Grammar School / Leicester Tigers)

Andrew Hoggarth (Clifton Hall School / Currie)

Fergus Johnson (Galashiels Academy / Gala)

Scott King (Preston Lodge High School / Preston Lodge)

Angus MacDonald (Warwick School)

Finlay McNeill (Stewart’s Melville College)

Ethan McVicker (Boroughmuir)

Nathan Moffat (Stewart’s Melville College)

Harri Morris (George Watson’s College)

Ben Muncaster (Rugby School / North Berwick)

Harry Paterson (Fettes College)

Addy Robertson (Stewart’s Melville College)

Cameron Scott (Boroughmuir)

Benjamin Slessor (Trent College / Leicester Tigers)

Jamie Stephen (George Watson’s College)

Struan Whittaker (Trinity Academy / BATS)

 

Scotland U16 Blues:

Luca Alessandri (Kings Park Secondary School / Cartha Queens Park)

George Breese (Glenalmond College)

Callum Brown (Gryffe High School / Bishopton)

Scott Clelland (Prestwick Academy / Ayr)

Greg Clunas (Bell Baxter High School / Howe of Fife)

Jamie Cruickshank (Stirling County)

Jamie Drummond (Auchenleck Academy / Cumnock)

Mathew Fletcher (St Andrews & St Brides High School / East Kilbride)

Cameron Furley (St Albans Boys School / Saracens)

Andrew Hughes (St Aloysius’ College / GHA)

Rory Jackson (Park Mains School / Bishopton)

Finlay Lennox (Robert Gordon’s College)

Finn Livingstone-Learmouth (Wellington College)

Alex Marsh (Strathallan School / Perthshire)

Nick McAllister (St Aloysius’ College)

Finn McIlwraith (Dollar Academy)

Harry Mercer (St Leonards)

Brandon Mills (Glenwood High School / Howe of Fife)

Thomas Ryan (Robert Gordon’s College)

Adam Scott (St Aloysius’ College)

Keir Singleton (Balfron High School / Strathendrick)

Archie Smeaton (Beverley Grammar School / Yorkshire Carnegie)

Mungo Somerville (Waid Academy)

Joseph Strain (Castle Douglas High School / Stewartry)

Colin Taylor (The Glasgow Academy / Glasgow Hawks)

 

Scotland U18 XV:

15 James McCaig (Strathallan School)

14 Johnny Searle (Brighton College/Harlequins)

13 Cammy Symes (Stewart’s Melville College)

12 Grant Hughes (Dollar Academy)

11 Jacob Lineen (Stewart’s Melville College)

10 Matt Davidson (Merchiston Castle School)

9 Rufus McLean (Melrose/Merchiston Castle School)

1 William Owen (Melrose)

2 Finlay Scott (Jed Thistle)

3 Murphy Walker (Strathallan School)

4 Cameron Henderson (Strathallan School)

5 Marshall Sykes (St Joseph’s Ipswich/Northampton Saints)

6 Tyler Thomas (Merchiston Castle School)

7 Connor Boyle (Stewart’s Melville College)

8 Rory Darge (North Berwick High School)

Replacements: 16 Josh Eagers (Merchiston Castle School), 17 Andrew McLean (Stirling County), 18 Ross Thompson (Stewart’s Melville College), 19 Jack McCready (Glasgow Academy), 20 James Wilson (George Watson’s College), 21 Angus Fraser (High School of Dundee), 22 Ross Bundy (Stirling County), 23 Jack Hutchison (Sedburgh/Newcastle Falcons).

 

Scotland U19 XV

15 Patrick Anderson (Melrose)

14 Ben Enyon (Glasgow Hawks)

13 Robbie Yourston (Jed Forest)

12 Will Hunt (Preston Grasshoppers)

11 Jack Paterson (Edinburgh Academical)

10 Kyle Brunton (Hawick)

9 Kaleem Baretto (Glenalmond College)

1 Shaun Gunn (Edinburgh Academicals)

2 Bradley Clements (Sedbergh)

3 Callum Eastwood (Watsonians)

4 Dean Roger (Edinburgh Academicals)

5 Jamie Hodgson (Stewart’s Melville)

6 Ryan Sweeney (Glasgow Academicals)

7 Angus Hilton (Merchiston Castle)

8 Dan Marek (Currie).

Replacements: 16 Jack Samuel (Cardiff Met University), 17 Finn Hobbis (Stewart’s Melville), 18 Finlay Richardson (Edinburgh Academicals), 19 Jamie Ross (Northumbria University), 20 George Bordill(Northumbria University), 21 Oliver Cattell (Bath Academy), 22 Jack McLean (Glasgow Academy), 23 Harry Warr (Ayr), 24 Jake Hennessey (KCS Wimbeldon/Harlequins), 25 Kyle Rowe (Falkirk).

SHARING IS CARING!
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on google
Leave a Response

Related Articles

SCHOOL RUGBY TRANSFERS

Back to top