U20 Six Nations Summer Series: All you need to know

U20 Six Nations Summer Series
HTML Image as link
Coach Logic

This Friday sees the inaugural U20 Six Nations Summer Series kick off, with eight nations competing in Italy, the six regular Six Nations sides plus South Africa and Georgia.

The tournament is a stand-in alongside the Oceania U20s as the world of age-grade rugby gears up for the long awaited return of the World Rugby U20 Championships in the summer of 2023 after the 2020, 2021, and 2022 events were all cancelled due to Covid.

Pools

The eight teams are split into two pools of four teams, with England, France, Ireland, and South Africa in Pool A, and Georgia, Italy, Scotland, and Wales in Pool B. Each side will face ever team in their pool before then facing their counterpart from the other pool on the final day of the tournament.

Pool APool B
EnglandGeorgia
FranceItaly
IrelandScotland
South AfricaWales

The tournament will fun from Friday 24th June to Tuesday 12th July and it will be split across two host venues; Verona and Treviso. Pool A’s fixtures will all be at the Payanini Centre in Verona, while Pool B’s games will be at the Stadio Di Monigo in Treviso, as will the final round of cross-pool games, and every game will be live streamed on Six Nations U20’s YouTube Channel.

Fixtures

Pool A fixtures will take place the day before Pool B fixtures through each round, with each pools games always starting first with a 5pm kick off and then with an 8pm kick off, before a full day of final round fixtures on Tuesday 12th July.

England v South Africa will open the tournament on Friday at 5pm ahead of France v Ireland at 8pm, with Scotland taking on Wales on Saturday at 5, followed by host nation Italy against Georgia at 8pm.

Round 1

England v South Africa (Pool A, 5pm, Friday 24th)

France v Ireland (Pool A, 8pm, Friday 24th)

Scotland v Wales (Pool B, 5pm, Saturday 25th)

Italy v Georgia (Pool B, 8pm, Saturday 25th)

Round 2

France v England (Pool A, 5pm, Wednesday 29th)

Ireland v South Africa (Pool A, 8pm, Wednesday 29th)

Wales v Georgia (Pool B, 5pm, Thursday 30th)

Scotland v Italy (Pool B, 8pm, Thursday 30th)

Round 3

France v South Africa (Pool A, 5pm, Tuesday 5th)

Ireland v England (Pool A, 8pm, Tuesday 5th)

Scotland v Georgia (Pool B, 5pm, Wednesday 6th)

Wales v Italy (Pool B, 8pm, Wednesday 6th)

Round 4

4th Pool A v 4th Pool B (12.30pm, Tuesday 12th)

3rd Pool A v 3rd Pool B (3pm, Tuesday 12th)

2nd Pool A v 2nd Pool B (5.30pm, Tuesday 12th)

1st Pool A v 1st Pool B (8pm, Tuesday 12th)

The Squads

All sides bar Georgia have announced their squads ahead of Friday’s start, and the teams are already looking exciting, with this a huge opportunity for players to make a name for themselves ahead of a potential step up to senior set ups in the near future, and even for a few that were playing U18 rugby just a few months ago to get a shot.

England

Head Coach Alan Dickens is without London Irish pair Henry Arundell and Will Joseph after both were named in Eddie Jones’ senior squad to tour Australia as apprentices, but still has a hugely exciting squad with no little experience.  The likes of London Irish’s Lucas Brooke and Northampton Saints’ Ethan Grayson have huge experience and can lean on fathers’ with even more, while in Ewan Richards, with 7 U20 caps, they have another man of huge experience who has also thrived at senior level with Bath, similarly Fin Smith, who has been immense for Worcester Warriors. In Toby Knight and Emeka Ilione, England have back rowers with bags of experience and real leadership, while at the other end of the scale Saracens’ Charlie Bracken, Bath’s Sam Harris, and Harlequins’ Conor Oresanya are all still currently active schoolboys at St Albans, Millfield, and John Fisher respectively, it is a squad with a bit of everything.

Charlie BRACKEN (Saracens)

Lucas BROOKE (London Irish)

Tom CARR-SMITH (Bath)

Lewis CHESSUM (Leicester Tigers)

Chandler CUNNINGHAM-SOUTH (London Irish)

Greg FISILAU (Wasps)

Ollie FLETCHER (Newcastle Falcons)

Ethan GRAYSON (Northampton Saints)

Alex HARMES (London Irish)

Sam HARRIS (Bath)

George HENDY (Northampton Saints)

Emeka ILIONE (Leicester Tigers)

Louie JOHNSON (Newcastle Falcons)

Toby KNIGHT (Saracens)

Tom LITCHFIELD (Northampton Saints)

Tom LOCKETT (Northampton Saints)

Rekeiti MA’ASI-WHITE (Wasps)

Archie McARTHUR (Wasps)

Tumy ONASANYA (Sale Sharks)

Conor ORESANYA (Harlequins)

Charlie RICE (Bristol Bears)

Ewan RICHARDS (Bath)

Ethan STADDON (Bath)

Finn THEOBALD-THOMAS (Worcester Warriors)

ANDREW TURNER (Bristol Bears)

Fin SMITH (Worcester Warriors)

Iwan STEPHENS (Newcastle Falcons)

John STEWART (Bath)

Mikey SUMMERFIELD (London Irish)

Jed WALSH (Leicester Tigers)

Jevaughn WARREN (Saracens)

Tobi WILSON (Worcester Warriors)

France

Jean-Marc Béderède has named a large squad, with some expected to be called into France’s senior squad that is touring Japan. Surely one of those being Racing 92 scrum half Nolann Le Garrec, who starred for the Barbarians in their defeat of England on Sunday. Among the other exciting young talents are Stade Francais fly half Léo Barré and Brodeaux full back Louis Bielle-Biarrey, as well as Agen centre Emilien Gailleton. However it is in the back row where this French side really starts to excite, with Toulouse’s Théo Ntamack, younger brother of Romain, and Clermont Auvergne’s Killian Tixeront two particularly exciting young talents.

Max AURIAC (Toulouse)

Léo BANOS (Stade Montois)

Léo BARRÉ (Stade Français)

Maxime BAUDONNE (Racing 92)

Robin BELLEMAND (Colomiers)

Louis BIELLE-BIARREY (Bordeaux Bègles)

Benjamin BOUDOU (Clermont Auvergne)

Jules COULON (RC Toulon)

Abel DA CUNHA (Racing 92)

Émile DAYRAL (Agen)

Noé DELLA SCHIAVA (La Rochelle)

Nicolas DEPOORTERE (Bordeaux Bègles)

Emilien GAILLETON (Agen)

Matéo GARCIA (Bordeaux Bègles)

Clément GARRIGUES (Agen)

Baptiste JAUNEAU (Clermont Auvergne)

Jefferson JOSEPH (Agen)

Léo LABARTHE Léo (Toulouse)

Louis LE BRUN (Castres)

Nolann LE GARREC (Racing 92)

Brent LIUFAU (Section Paloise)

Samuel M’FOUDI (Perpignan)

Gatien MASSE (Bordeaux Bègles)

Victor MONTGAILLARD (Perpignan)

Thomas MOUKORO (Racing 92)

Théo NTAMACK (Toulouse)

Pierre-Emmanuel PACHECO (Colomiers)

Matis PERCHAUD (Bayonne)

Raphaël PORTAT (Toulouse)

Ethan RANDLE (Perpignan)

Enzo REYBIER (Oyonnax)

Liam RIMET (Lyon)

Connor SA ( Bordeaux Bègles)

Malohi SUTA (Provence)

Simon TAREL (Provence)

Killian TIXERONT (Clermont Auvergne)

Eliott YEMSI (RC Toulon)

Georgia

Look out for Montpellier fly half Mathis Modebadze, who is likely to be selected, as well as fellow France based stars Davit Gvelesiani, and Nikoloz Sutidze at hooker, Sergo Abramishvili and Aleksandze Kuntelia at prop, lock Aleksandze Burduli, and Number 8 Beka Shvangiradze.\

Davit GVELESIANI (Provence)

Giorgi MAISURADZE (Lelo Saracens)

Giorgi MAMAIASHVILI (Lelo Saracens)

Nikoloz SUTIDZE (La Rochelle)

Sergo ABRAMISHVILI (Stade Francais)

Nika BABUNASHVILI (Lelo Saracens)

Aleksandze KUNTELIA (La Rochelle)

Badri TSIKHISTAVI (Lelo Saracens)

Aleksandze BURDULI (Narbonne)

Paata GALDAVA (Kutaisi)

Giorgi KERVALISHVILI (Kutaisi)

Gigi KHURKHULI (Vepkhvebi)

Tornike BAIKHOIDZE (Khvamli)

Beka GELKHVIDZE (Lelo Saracens)

Rati ZAZADZE (Armazi)

Beka SHVANGIRADZE (Aurillacois)

Lasha TSIKHISTAVI (Lelo Saracens)

Kote LASHVILI (RC Academy)

Davit KHUROSHVILI (Lelo Saracens)

Davit IMNADZE (Junkers)

Petre KHUTSISHVILI (Lelo Saracens)

Mathis MODEBADZE (Montpellier)

Giorgi CHIKOVANI (Lelo Saracens)

Saba LIPARTELIANI (Lelo Saracens)

Ioane METREVELI (Lelo Saracens)

Shalva APTSIAURI (Lelo Saracens)

Vitali IREMADZE (Batumi)

Gaga KEVKHISHVILI (Lelo Saracens)

Luka SAKHELASHVILI (Locomotiv)

Giorgi NAVROZASHVILI (Armazi)

Ireland

Ireland are led by the superb Ulster back rower Reuben Crothers, and he has some major firepower alongside him in the likes of Diarmuid Mangan and Lorcan McLoughlin, his Ulster colleague. There is plenty to be excited about in the backline too, not least Leinster’s Aitzol King, while his fellow Leinsterman Sam Prendergast is another precocious talent, and with a noteworthy family name too. Look out too for the two IQ Rugby selections, Gloucster’s Dominic Rhys Hey, and Cardiff Uni’s George Shaw.

Adam McNAMEE (Ulster)

Charlie IRVINE (Ulster)

Conor O’TIGHEARNAIGH (Leinster)

Darragh McSWEENEY (Munster)

Diarmuid MANGAN (Leinster)

Dominic Rhys HEY (Gloucester/IQ Rugby)

George HADDEN (Leinster)

George SHAW (Cardiff Uni/IQ Rugby)

James McCORMICK (Ulster)

James McNABNEY (Ulster)

Joseph MAWHINNEY (Ulster)

Josh HANLON (Ulster)

Kieran RYAN (Munster)

Lorcan McLOUGHLIN (Ulster)

Oisin MICHEL (Leinster)

Ronan O’SULLIVAN (Munster)

Reuben CROTHERS (Ulster, Captain)

Scott WILSON (Ulster)

Aitzol KING (Leinster)

Andrew O’MAHONY (Munster)

Daniel HAWKSHAW (Leinster)

David DOOLEY (Leinster)

Dylan O’GRADY (Leinster)

Ethan COUGHLAN (Munster)

Fionn GIBBONS (Leinster)

Tony BUTLER (Munster)

George COOMBER (Munster)

Michael MOLONEY (Leinster)

Reece MALONE (Loughborough Uni/Ulster)

Sam PRENDERGAST (Leinster)

Shay McCARTHY (Munster)

Italy

Massimo Brunello names a strong group, including Benetton’s Alex Artuso, Lorenzo Pani, and Matteo Rubinato, as well as Luca Rizzoli of Capitolina, the young prop is a huge rising star, so too Sevastiano Battara, the Toulon man.

Alex ARTUSO (Benetton)

Riccardo BARTOLINI (Fliorentia)

Sevastiano BATTARA (RC Toulon)

Carlos BERLESE (Tarvisium)

Valerio BIZZOTTO (Bassano)

Filippo BOZZONI (Calvisano)

Giovanni CENEDESE (Villorba)

Federico CUMINETTI (Lions)

Andre CUOGHI (Modena)

Lorenzo ELETTRI (Verona)

Lapo FRANGINI (Firenze)

Riccardo GENOVESE (Torino)

Alessandro GESI (Livorno)

Filippo LAVORENTI (Livorno)

Filippo LAZZARIN (Petrarca Padova)

Giulio MARINI (Mogliano)

Alex MATTIOLI (Colorno)

Carlo MEY (Colorno)

Alessandro ORTOMBINA (Valorugby Emilia)

Lorenzo PANI (Benetton)

Dewi PASSARELLA (Tarvisium)

Giobanni QUATTRINI (Milano)

Luca RIZZOLI (Capitolina)

Matteo RUBINATO (Benetton)

Franceso RUFFOLO (Colorno)

Giovanni SANTE (Mogliano)

Tommaso SIMONI (Valpolicella)

Nicolò TENEGGI (Valorugby Emilia)

Flavio VACCARI (Calvisano)

Ross VINTCENT (Accademia Nazionale I. Francescato)

Scotland

Kenny Murray’s squad features 19 of the side that featured in the U20 Six Nations campaign, including skipper Rhys Tait, who is part of a back row unit that includes some serious talent in the likes of Newcastle Falcons’ Matt Deehan and Exeter Chiefs’ Ollie Leatherbarrow, to name a couple. Joining them is Liam McConnell, the Scotland U18 captain, who is joined in the squad by fellow U18 man Kerr Johnstone, and Strathallan schoolboy Callum Norrie. Amont the others to look out for are Edinburgh’s Patrick Harrison and Glasgow Warriors’ Max Williamson, and there are a pair of halfbacks with some very familiar names in Murray Redpath and Christian Townsend, whose fathers made up one of Scotland’s finest half back pairings.

Gregor HIDDLESTON (Stirling County)
Patrick HARRISON (Watsonians RFC/Edinburgh)
Duncan HOOD (Bath University)
James LASCELLES (Gloucester/Hartpury College)
Ali ROGERS (Ayrshire Bulls)
Iain CARMICHAEL (Boroughmuir Bears)
Gregor SCOUGALL (Watsonians RFC)
Callum NORRIE (Stirling County/Strathallan)
Max WILLIAMSON (Stirling County/Glasgow Warriors)
Jake SPURWAY (Stirling County /Durham Uni)
Josh TAYLOR (Ealing Trailfinders)
Rudi BROWN (Southern Knights/Edinburgh)
Rhys TAIT (Boroughmuir Bears/Glasgow Warriors)
Tim BROWN (Ayrshire Bulls)
Ollie LEATHERBARROW (Exeter Chiefs)
Liam McCONNELL (Boroughmuir Bears)
Euan GROENEWALD (University of Pretoria)
Matt DEEHAN (Newcastle Falcons)
Murray REDPATH (Southern Knights/Newcastle Uni)
Finlay BURGESS (Stirling County)
Ben AFSHAR (Southern Knights)
Christian TOWNSEND (Ayrshire Bulls/Glasgow Warriors)
Euan CUNNINGHAM (Stirling County/Glasgow Warriors)
Andrew STIRRAT (Ayrshire Bulls)
Ben SALMON (Stirling County)
Duncan MUNN (Boroughmuir Bears)
Thomas GLENDINNING (Ayrshire Bulls)
Keiran CLARK (Southern Knights)
Kerr JOHNSTON (Gala RFC)
Ryan DALEY (Watsonians RFC)
Gabe JONES (Brunel Uni/Ealing Trailfinders)
Ross McKNIGHT (Stirling County/Glasgow Warriors)

South Africa

Bafana Nhleko has picked plenty of players with URC experience including Reinghardy Ludwig and Canan Moodie of the Bulls, Lions pair Nico Steyn and RUan Venter, and DHL Stormers’ Connor Evans and Sacha Mngomezulu, who is rapidly matching the enormous potential he showed through his school years. It is one of the smaller squads, with just 30 selected, but nevertheless South Africa look like being on of the favourites overall, though with England, France, and Ireland for company, they are definitely in the trickier of the two pools. Should be fascinating to see them in international competition with their European counterparts.

Lamla NUNU (DHL WP)

Corné LAVAGNA (Vodacom Bulls)

Juann ELSE (Vodacom Bulls)

Corné WEILBACH (DHL WP)

Sebastian LOMBARD (Vodacom Bulls)

Sivu MABECE (Vodacom Bulls)

Lukhanyo VOKOZELA (DHL WP)

Tiaan LANGE (Vodacom Bulls)

Reinhardt LUDWIG (Vodacom Bulls)

Corné RAHL (Cell C Sharks)

Connor EVANS (DHL WP)

Merwe OLIVIER (Vodacom Bulls)

Ruan VENTER (Sigma Lions)

Cameron HANEKOM (Vodacom Bulls)

Siya NINGIZA (Cell C Sharks)

Gcino MDLETSHE (Vodacom Bulls)

Paul de VILLIERS (DHL WP)

Louw NEL (DHL WP)

Nico STEYN (Sigma Lions)

Neil le ROUX (Vodacom Bulls)

Imad KHAN (DHL WP)

Sacha MNGOMEZULU (DHL WP)

Compion von LUDWIG (Vodacom Bulls)

Carlton BANIES (Vodacom Bulls)

Suleiman HARTZENBERG (DHL WP)

Ethan JAMES (DHL WP)

Donovan DON (Griffons)

Katlego LETEBELE (Vodacom Bulls)

Duran KOEVORT (DHL WP)

Canan MOODIE (Vodacom Bulls)

Wales

Byron Hayward as named a cracking squad, including the capped Exeter Chiefs lock Christ Tshiunza, one of the most exciting talents in the world. He is selected alongside his Exeter Chiefs second row partner Dafydd Jenkins, and fellow Chief Oli Burrows, while also in the squad are Ealing Trailfinders’ Morgan Veness and Harlequins’ Bryn Bradley. Ospreys’ Joe Hawkins will captain the side in the absence of the injured Alex Mann, and will have strong centre options around him in Bradley and Cardiff’s Mason Grady. Look out too for Ospreys back row Morgan Morse, who starred in the U18 Six Nations Festival.

Rhys BARRATT (Cardiff)
Cameron JONES (Ospreys)
Efan DANIEL (Cardiff)
Oli BURROWS (Exeter Chiefs)
Morgan VENESS (Ealing Trailfinders)
Adam WILLIAMS Dragons)
Nathan EVANS (Cardiff)
Ellis FACKRELL (Ospreys)
Dafydd JENKINS (Exeter Chiefs)
Christ TSHIUNZA (Exeter Chiefs)
Caleb SALMON (Scarlets)
Ryan WOODMAN (Dragons)
Ben WILLIAMS (Ospreys)
Ethan FACKRELL (Cardiff)
Morgan MORSE (Ospreys)
Benji WILLIAMS (Ospreys)
Mackenzie MARTIN (Cardiff)
Morgan LLOYD (Dragons)
Che HOPE (Dragons)
Rhodri LEWIS (Ospreys)
Dan EDWARDS (Ospreys)
Josh PHILLIPS (Scarlets)
Joe HAWKINS (Ospreys, captain)
Mason GRADY (Cardiff)
Bryn BRADLEY (Harlequins)
Joe WESTWOOD (Dragons)
Oli ANDREWS (Dragons)
Harri HOUSTON (Ospreys)
Cameron WINNETT (Cardiff)
Iestyn HOPKINS (Ospreys)

SHARING IS CARING!
Leave a Response

Leave a Reply

Related Articles

SOUTH AFRICA: 2022

AGE GROUP TOURNAMENTS

SCHOOL RUGBY RANKINGS

Back to top