Connect with us

Representative Rugby

U18 Premiership Preview & Team News

The U18 Premiership third round takes place this weekend, starting at midday today.

It is Harlequins v London Irish at Surrey Sports Park that tops the billing, both name exciting squads for the fixture. With the likes of Gabriel Ibitoye and Sam Aspland-Robinson in the Harlequins squad, and Aspland-Robsinson’s Wellington College teammeates Matt Williams and Jack Ingall in the London Irish starting XV.

Abingdon’s Theo Brophy-Clews leads London Irish from fly half, while there is plenty of Abingdon representation in the Wasps team to play Saracens this evening too, with Jamie Cox named at hooker, Jack Holford in the second row, and Mike Dewer on the openside.

Wellington College outside centre Conor Dolan skippers the side, with his school captain Will Wilson starting at number 8. Harrow flyer Callum Sirker starts on the wing, with his schoolmate Owain James at full back.

The remaining team news is yet to be announced.

U18 Premiership Fixtures:

Friday

Harlequins v London Irish – 12.00, Surrey Sports Park

Wasps v Saracens – 19.30, Braywick Road

Saturday

Gloucester v Worcester Warriors – 11.00, Dean Close School

Northampton Saints v Leicester Tigers – 11.00, Franklin’s Gardens

Newcastle Falcons v Yorkshire Carnegie – 13.00, Kingston Park

Bath v Bristol – 14.00, Millfield School

Teams:

Harlequins (from):

Forwards:

Gratton, Head, Ugodulunwa, Hadfield, Obano, Gasson, Hunt, Okafor, Thomas, White, Richardson, Keunan, Lamb-Cona.

Backs:

R.Morley, Nicole, S.Morley, Simmons, Brinkley, Ibitoye, Sackey, Bellamin, Kitto, Aspland-Robinson.

London Irish:

1. Freddie Boyce  2. Curtis Langdon  3. Tyler White  4. Patrick McPherson  5. Charlie Stonehill  6. Isaac Curtis-Harris  7. Jack Ingall  8. Luke Frost  9. Callum Watson  10. Theo Brophy-Clews (c)  11.  Joe Cokanasiga  12. Sam Telling  13. Cameron Smith  14. Roman Malin-Hiscock  15. Matt Williams.

Replacements: 16, Toby Hill  17. Matt Kouris  18. Johnson Chandigere  19. Angus Southon 20. Jarad Leat  21.Ben Holt  22. Eddie Lewis  23. Conor Burns.

Wasps:

1. Charlie Perkins (Henley College) 2. Jamie Cox (Abingdon) 3. Cecil McCarthy (Henley College) 4. Jack Holford (Abingdon) 5. Ehize Ehizode (St Benedicts) 6. Jacob Turner (Henley College) 7. Mike Dewer (Abingdon) 8. Will Wilson (Wellington College) 9. James Small-Edwards (St Paul’s) 10. Harry Sheppard (Wasps Academy) 11. Caleb Shepherd (Henley College) 12 Connor Eastgate (Henley College) 13 Conor Dolan (c) (Wellington College) 14 Callum Sirker (Harrow) 15 Owain James (Harrow)

Replacements: 16 Rauf Birler (Henley College) 17 Karl Garside (Oaklands College) 18 Curtis Reynolds (Oaklands College) 19 Will Glover (Harrow) 20 Scott White (Henley College) 21 Alex Crocker (Henley College) 22 Mike Marsden (RGS High Wycombe) 23 Josh Amadi (Hampton).

Saracens – TBA

Gloucester – TBA

Worcester Warriors – TBA

Northampton Saints – TBA

Leicester Tigers – TBA

Newcastle Falcons – TBA

Yorkshire Carnegie – TBA

Bath – TBA

Bristol (from):

Forwards:

Gompels, Mustoe, Joseph, Watson, Appleton, Harvey, Cooksey, Hartshorne, Ball, Ryan, Lemon, Capon, Gannaway.

Backs:

Boyland, Fournier, Haywood, Hydleman, Newey, Daly, Caven, Clements, Leyden,  Owsley.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

More in Representative Rugby

Skip to toolbar