Connect with us

School Rugby

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Draw Announced

The draw for the HSBC Rosslyn Park National Schools 7s was revealed this evening.

 

Champions Wellington College are in a ferocious looking Group A, where Warwick will likely prove very tough opponents.

 

Beaten finalists last year, John Fisher, are in Group N alongside St Joseph’s College and Oaklands College in one of the toughest groups.

 

Perennial winners Millfield are in a tricky Group I and their great Rosslyn Park rivals, Sedbergh, are placed in Group C.

 

In the Vase, Champions Tonbridge face one of the most consistent side’s in the tournament’s history, Ampleforth College, in Group A.

 

More to follow…

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Cup Draw:

 

Group A

 

Chislehurst & Sidcup GS

Leicester GS

Treorchy Comprehensive

Warwick

Wellington College

 

Group B

 

Caterham

City of London Freemen’s

Dollar Academy

Monmouth

Woodhouse Grove

 

Group C

 

Coleg Gwent

Nottingham HS

Robert Clack

Sedbergh

Tasker Milward

 

 

Group D

 

Queen Ethelburga’s College

Simon Langton GS

Solihull

Whitgift

Ysgol Gyfun Glantaf

 

 

Group E

 

Cranleigh

Emanuel

Maidstone GS

Old Swinford Hospital

Ysgol Gyfun Ystalyfera

 

Group F

 

Canford

Merchiston Castle

St Dunstan’s College

Tiffin

Truro College

 

Group G

 

Brynteg Comprehensive

Kirkham GS

Sherborne

St George’s College Weybridge

Wallington CGS

 

Group H

 

Barnard Castle

Campion

Cowbridge Comprehensive

Hampton

Worthing College

 

Group I

 

Henley College

Hurstpierpoint College

Millfield

Peter Symonds’ College

Welbeck

 

Group J

 

Brighton College

Coleg Llandrillo

Gower College

St Benedict’s

Stowe

 

Group K

 

Coleg Sir Gar

Exeter College

London Oratory

Peterborough Regional College

SGS Filton College

 

Group L

 

Bishop Burton College

Harrow

Llandovery College

Oakham

Worcester 6th form College

 

Group M

 

Bryanston

Denstone College

Hartpury College

Myerscough College

Rydal Penrhos

 

Group N

 

Coopers’ Coborn

John Fisher

Oaklands College

St Joseph’s College

Sutton Valence

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Vase Draw:

 

Group A

 

Ampleforth College

Cardiff HS

Dauntsey’s

Tonbridge

Weston College

 

Group B

 

Gunnersbury

Prior Park College

Steyning GS

UCS

Ysgol Gyfun Bryn Tawe

 

Group C

 

Dean Close

Leventhorpe

RGS Newcastle

St Paul’s

Ysgol Gyfun Gwyr

 

Group D

 

Cathedral School, Llandaff

Felsted

Kingswood

Reed’s

Portsmouth GS

 

Group E

 

Bradford GS

Brentwood

Christ College

Clifton College

Norwich

 

Group F

 

Astrum

Barry Comprehensive

Bassaleg

Marlborough College

St Peter’s York

 

Group G

 

Caerleon Comprehensive

Gordano School

Hymers College

Ipswich

Shrewsbury

 

Group H

 

Epsom College

KES Stratford

St John Baptsit

Stockport GS

Ysgol Gyfun Y Strade

 

Group I

 

Hill House

RGS Worcester

Rugby

Sir William Borlase’s

St John’s, Leatherhead

 

Group J

 

Malvern College

Melksham Oak

QEH

St Edward’s, Oxford

Yarm

 

Group K

 

Clayesmore

Forest School

Gower College

King’s Bruton

Ysgol Sir Thomas Picton

 

Group L

 

Eton College

Gravesend GS

Ibstock Place

Loughborough GS

Taunton

 

Group M

 

Durham

QES Barnet

Reigate GS

RGS Guildford

Torquay BGS

 

Group N

 

Bloxham

Cirencester College

Dulwich College

Wimbledon College

Wirral GS

 

Group O

 

Downside

Lewis School, Pengam

Seaford College

Judd

Truro College

 

Group P

 

Ashville College

Coleg Sir Gar B

Pocklington

King’s Canterbury

Wisbech GS

 

Group Q

 

Bede’s

Colston’s

Cwmcarn HS

King’s College, Taunton

Mount St Mary’s College

 

Group R

 

Cabot

Cheltenham College

Hills Road

Queen Ethelburga’s

Richard Huish

 

Group S

 

Ardingly College

Hereford Cathedral School

Plymouth College

QES Kirkby

Worksop College

 

Group T

 

Aberdare Community College

Bridgwater College

Ellesmere College

KCS Wimbledon

Millfield B

 

Group U

 

Beaufort Academy

Blundell’s

Sevenoaks

St Olave’s GS

Trent College

 

Group V

 

New Hall

Shiplake College

St John’s College

Stafford GS

Ysgol Y Preseli

 

Group W

 

Akeley Wood

Eastbourne College

Hertfordshire & Essex HS

St Columba’s College

Ysgol Gyfun Bro Myrddin

 

Group X

 

Christ’s Hospital

KES Bath

King’s Macclesfield

Trinity

Uppingham

 

Group Y

 

Bedford

Colfe’s

Eltham College

Langley

Truro School

 

Group Z

 

AKS Arnold

Bablake

Bromsgrove

Leighton Park

Wellington

 

Group AA

 

Blaenau Gwent

Bristol GS

Pangbourne College

Radley College

King’s Worcester

 

Group BB

 

Churcher’s College

Gordon’s

Haileybury

St George’s, Harpenden

Manchester GS

 

Group CC

 

Birkdale

Lord Wandsworth College

QEGS Wakefield

Royal Hospital School

Sir Joseph Williamson’s

 

Group DD

 

Bedford Modern

Berkhamsted

The Perse

Worth

Wycliffe College

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Colts Draw:

 

Group A

 

Caerleon Comprehensive

Howard of Effingham

Reigate GS

RGS Worcester

St Ambrose College

 

Group B

 

Hill House

Ipswich

KCS Wimbledon

RGS High Wycombe

Royal Alexandra & Albert

 

Group C

 

Dwr-Y-Felin

Epsom College

Gordon’s

King’s Macclesfield

Ysgol Y Preseli

 

Group D

 

Amery Hill

Barnard Castle

Beaufort Academy

Downside

Leicester GS

 

Group E

 

Campion

Marlborough College

Templer Acadmey

King John School

Ysgol Gyfun Bryn Tawe

 

Group F

 

Mount St Mary’s College

Orleans Park

King’s Worcester

Uppingham

Whitgift

 

Group G

 

Church Stretton

Heathfield

Monmouth

St Benedict’s

Tonbridge

 

Group H

 

Hymers College

Prior Park College

St John’s College

Stockport GS

Ysgol Maes Y Gwendraeth

 

Group I

 

Bristol GS

Seaford College

Trinity

Wellington College

Yarm

 

Group J

 

Cardiff HS

QEGS Wakefield

Rutlish

St John’s, Leatherhead

Ysgol Gyfun Gwyr

 

Group K

 

Clifton College

Dean Close

Loughborough GS

St Columba’s College

Ysgol Gyfun Cwm Rhymni

 

Group L

 

Colston’s

Langley

Pangbourne College

UCS

Woodhouse Grove

 

Group M

 

Clayesmore

Hinchley Wood

Simon Langton GS

King’s Canterbury

Ysgol Gyfun Ystalyfera

 

Group N

 

Cheltenham College

Colfe’s

International College, Beirut

Robert Clack

Torquay BGS

 

Group O

 

Brighton College

Brynteg Comprehensive

Plymouth College

QES Barnet

St Peter’s York

 

Group P

 

Hereford Cathedral School

John Fisher

Llangatwg

Millfield

St Edward’s, Oxford

 

Group Q

 

AKS Arnold

Birkdale

St Olave’s GS

Stowe

Woodbridge

 

Group R

 

Cabot

Ellesmere College

St Jospeh’s College

Weston College

Ysgol Sir Thomas Picton

 

Group S

 

Bishop Vesey’s GS

Kings College, Taunton

Kirkham GS

Shrewsbury

Wycliffe College

 

Group T

 

Bristol Free School

Greenhill

Hampton

Maidstone GS

New Hall

 

Group U

 

Harrow

Sir William Borlase

The Perse

Truro School

Wallington CGS

 

Group V

 

Berkhamsted

Durham

Lord Wandswoth College

St George’s College, Weybridge

Warwick

 

Group W

 

Akeley Wood

Bryanston

Rydal Penrhos

Steyning GS

Trent College

 

Group X

 

Oakham

Royal Hospital School

Solihull

Manchester GS

Uffculme

 

Group Y

 

Bishop Thomas

Clyst Vale

Cooper’s Coborn

London Oratory

Ysgol Gyfun Glantaf

 

Group Z

 

Cefn Saeson

City of London Freemen’s

Dulwich College

Portsmouth GS

Wimbledon College

 

Group AA

 

Blundell’s

Cowbridge Comprehensive

QEH

Stonyhurst College

Ysgol Gyfun Y Strade
Group BB

 

Bromsgrove

Canford

Denstone College

St Iltyd’s College

St Paul’s

 

Group CC

 

Bedford Modern

Caterham

Perins

Sedbergh

Sevenoaks

 

Group DD

 

Ampleforth College

Eastbourne College

Judd

Worth

Ysgol Gyfun Bro Myrddin

 

Group EE

 

Bedford

Cwmcam HS

Gunnersbury

Llandovery College

Newbridge

 

Group FF

 

Eton College

Pocklington

Wisbech GS

Ysgol Dyffryn Aman

Ysgol Gyfun Gymraeg Llangynwyd

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s U14 Draw:

 

Group A

 

Bromsgrove

Cabot

Dean Close

Gordon’s

St Ambrose College

 

Group B

 

Birkdale

Byranston

Dubai College

Trinity

Uppingham

 

Group C

 

Bishop Vesey’s GS

Clifton College

Llandovery College

City Academy

Ysgol Sir Thomas Picton

 

Group D

 

Cheltenham College

Leighton Park

St John’s Leatherhead

UCS

Wellington College

 

Group E

 

Barnard Castle

Shrewsbury

Templer Academy

Warwick

Whitgift

 

Group F

 

Birkdale

Bradford GS

Dulwich College

St Edward’s, Oxford

Ysgol Gyfun Cwm Rhymni

 

Group G

 

Ampleforth College

Hampton

Leicester GS

Solihull

St Dunstan’s College

 

Group H

 

Berkhamsted

Cathedral School Llandaff

RGS High Wycombe

King’s Worcester

Wycliffe College

 

Group I

 

Blundell’s

City of London Freemen’s

Gravesend GS

Millfield

Y Gwyndy Cwm Rhymni

 

Group J

 

Hill House

Ivybridge CC

Langley

Oakham

Simon Langton GS

 

Group K

 

Bedford

Cardiff HS

Cwmtawe

London Oratory

St Paul’s

 

Group L

 

Colston’s

Eastbourne College

Greenhill

Reigate GS

The Perse

 

Group M

 

Hurstpierpoint College

Plymouth College

Rugby

Crypt

Worth

 

Group N

 

Epsom College

Robert Clack

Shiplake College

Taunton

Tonbridge

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Girls Draw:

 

Group A

 

St John’s Leatherhead

Treorchy Comprehensive

Ysgol Dewi Sant

Ysgol Dyffryn Aman

Ysgol Gyfun Bro Myrddin

 

Group B

 

Ashbury College

Blessed Hugh Faringdon

Haileybury

Llandovery College

Peter Symonds’ College

 

Group C

 

Gower College

Maidstone GS

Pangbourne College

Simon Langton GS

Ysgol Gyfun Bryn Tawe

 

Group D

 

Christ’s Hospital

Epsom College

Perins

Reigate GS

Ysgol Gyfun Y Strade

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Girls AASE Draw:

 

Group A

 

Bishop Burton College

Neath Port Talbot College

Swedish Girls

Worthing College

 

Group B

 

Brockenhurst College

Coleg Sir Gar

SGS Filton College

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Juniors Draw:

 

Group A

 

Dulwich College

Forest School

Prior Park College

St Ambrose College

 

Group B

 

Dubai College

Hill House

Solhull

Ysgol Gyfun Glantaf

 

Group C

 

Eltham College

Hymers College

Royal Hospital School

Rutlish

 

Group D

 

Bishop Thomas Grant

Leicester GS

The Crypt

Ysgol Gyfun Bryn Tawe

 

Group E

 

Emanuel

Lincoln Minster

RGS Newcastle

Ysgol Gyfun Cwm Rhymni

 

Group F

 

Hinchley Wood

Olchfa

The King John

Woodbridge

 

Group G

 

Bristol GS

Mount St Mary’s College

Reed’s

Rodillian Academy

 

Group H

 

Perins

King’s Macclesfield

Trinity

Ysgol Gyfun Gymraeg Llangynwyd

 

Group I

 

Barnard Castle

Bishop’s Stortford HS

Cabot Learning Foundation

London Oratory

 

Group J

 

Cardiff HS

Cathedral School, Llandaff

Kirkham GS

Wallington CGS

 

Group K

 

Hampton

Stockport GS

Judd

Ysgol Gyfun Gymraeg Bro Edern

 

Group L

 

Newbridge Comprehensive

Robert Clack

St Dunstan’s College

Joseph Whitaker

 

Group M

 

Colfe’s

Cooper’s Coborn

Dartford GS

Tendring Technology College

 

Group N

 

QEGS Wakefield

RGS High Wycombe

Willows HS

Ysgol Gyfun Gwyr

 

Group O

 

Bishop Vesey’s GS

Orelans Park

King’s Worcester

Portsmouth GS

 

Group P

 

City of London Freemen’s

Newquay Tretherras School

St Illtyd’s Catholic HS

Warwick

 

Group Q

 

Howard of Effingham

Kew House

St Joseph’s College

UCS

 

Group R

 

Christ’s Hospital

Gordon’s

Monmouth

Manchester GS

 

Group S

 

Gunnersbury

Halliford

Lord Wandsworth College

Woodhouse Grove

 

Group T

 

Bradford GS

Chrucher’s College

Sir Joseph Williamson’s

St Benedict’s

 

Group U

 

Cowbridge Comprehensive

Greenhill

RGS Colchester

St George’s College, Weybridge

 

Group V

 

Brentwood

Ivybridge CC

St Olave’s GS

Welland Park Academy

 

Group W

 

Aderdare

Haileybury

New Hall

Treorchy Comprehensive

 

Group X

 

KES Birmingham

Newcastle SfB

Torquay BGS

Ysgol Dyffryn Aman

 

Group Y

 

Akeley Wood

KES Stratford

Loughborough GS

Uffculme

 

Group Z

 

Brynteg Comprehensive

QEH

RGS Worcester

City Academy

 

Group AA

 

Bedford Modern

Berkhamsted

Wimbledon College

Ysgol Gyfun Y Strade

 

Group BB

 

Cefn Season Comprehensive

John Fisher

QES Barnet

Reigate GS

 

Group CC

 

Caerleon Comprehensive

Langley

Shiplake College

Y Pant Comprehensive

 

Group DD

 

Cwmtawe Comprehensive

Dwr-Y-Felin

Oakham

Wisbech GS

 

Group EE

 

Blessed Hugh Faringdon

Cwmcarn HS

Pocklington

Ysgol Gyfun Bro Myrddin

 

Group FF

 

Barry Comprehensive

Llangatwg Community School

St Columba’s College

Whitgift

 

HSBC Rosslyn Park National Schools 7s Prep Draw:

 

Group A

 

Caldicott

IAPS Kenya

St Bede’s College

St John’s Beaumont

 

Group B

 

Downsend

Highfield

St John’s, Northwood

The Chorister School

 

Group C

 

Abberley Hall

Clifton College Prep

Dean Close Prep

King’s House

 

Group D

 

Ampleforth College

Dubai College

Monkton Prep

St John’s-on-the-Hill

 

Group E

 

Aldro

Colston’s

Kingshott

Merchiston Castle
Group F

 

All Hallows

Mowden Hall

St Faith’s

Westbourne House

 

Group G

 

Aysgarth

Cheltenham College Prep

Colet Court

Downs School

 

Group H

 

Horris Hill

Lambrook

St John’s College

St Olave’s, York

 

Group I

 

Holmewood House

Llandovery College

Northcote Lodge

Sherborne Prep

 

Group J

 

Bedford Prep

Caterham

Port Regis

Summer Fields

 

Group K

 

Bishop’s Stortford College

Danes Hill

King’s Rochester

Wycliffe College Prep

 

Group L

 

Birkdale

Cumnor House

Felsted

Millfield Prep

 

Group M

 

Feltonfleet

King’s Hall

Moulsford Prep

Taunton Prep

 

Group N

 

Ibstock Place

Perrott Hill

Prestfelde Prep

Sedbergh Prep

 

Group O

 

Cranmore

Shrewsbury House

Terrington Hall

Walhampton

 

Group P

 

Newland House

Oratory Prep

Packwood Haugh

Stonyhurst St Mary’s Hall

 

Group Q

 

Barnadiston Hall

Dulwich Prep, Cranbrook

Rokeby School

Sandroyd

 

Group R

 

Bromsgrove

Dragon School

Dulwich Prep

The Mall

 

The full draw can be seen at www.schoolsrugby.com

More in School Rugby

Skip to toolbar